Neşeli Kadınlar

Çocuklar Annelerine Koşulsuz Bağlı Mıdır?

Çocuklar Annelerine Koşulsuz Bağlı Mıdır?

Yaratılış gereği doğadaki bütün canlılar annelerine koşulsuz şartsız büyük bir sevgi ve bağlılık duyarlar. Anne çocuğunu dokuz ay karnında taşır, büyütür ve besler. Çocuklar özellikle bebeklik dönemlerinde tamamıyla anneye muhtaçtır. İhtiyaçlarını kendisi halledemeyecek şekildedir ve bu zamanla ihtiyaç ilişkisinden çıkar ve sevgi bağına dönüşür. Bu ​anneyle çocuk arasındaki koşulsuz sevgiyi simgeler.

 

Bebeklik Döneminde Anneyle Çocuk Arasındaki İlişki

​​​Çocuk yeni doğduğunda 6 ay sadece anne sütüne ihtiyaç duyar. Onun dışında başka bir şeye ihtiyacı yoktur. Emme içgüdüsü doğuştan olduğu için herhangi bir alıştırma sürecine gerek duyulmaz. Anneyle çocuk arasındaki bağ bu nedenle babayla çocuk arasındaki bağdan çok daha kuvvetlidir.

 

Çocukluk Döneminde Çocuğun Anneyle Olan İlişkisi

​​​​​​Bebeklikten çocukluğa geçiş döneminde hızla bir büyüme gerçekleşir. Bu, çocuğun etrafını keşfetme, olan biteni anlama dönemidir. Bu dönemde çocuğun anneyle olan bağı yine çok yüksektir. Bebeklik döneminde anneyi diğerlerinden ayırt etmek biraz güçtür. Fakat çocukluğa geçiş yani 3-4 yaşlarında iken bu hiç de zor değildir.

 

Ergenlik Döneminde Anne ve Çocuk Arasındaki İlişki

Ergenlik dönemi, çocuğun artık anneden bağımsızlaştığını hissettiği, çocukluğa göre daha özgürleştiği dönemdir. Bu dönem her çocukta farklılık gösterebilir. Kimi ergenler anneyle bağını güçlü tutarken, kimileri de bu bağı koparabiliyor. “koşulsuz bağlılık” denilen kavram “koşullu bağlılık” kavramına dönüşebiliyor. Bu durum biraz da ailenin çocuğun ergenlik dönemine karşı sergilediği tutum ve davranışlara göre değişiklik gösterebiliyor. Çocuklar annelerine koşulsuz bağlıdır fakat bu her bireye göre farklılık gösterebilir.

Hayvanlarda annelik insanlarda ki anneliğe benziyor mu?

Her çocuğun annesine olan bağlılığı sadece insanlara özgü bir durum değildir. Kedi, köpek, kuş, yarasa, balina, fare, tavşan gibi hayvanlarda da bu duruma şahit olabilirsiniz. Hayvanlar insanlar kadar üstün varlıklar olarak yaratılmamışlardır fakat anne ve çocuk arasındaki koşul ve bağ ilişkisi hayvanlarda bile normal bir davranış olarak bilinmekte. Çevremizde bulunan çoğu mucize örneklerinden biri diyebiliriz, bu mucize için.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.