Babasız Kalan Çocukların Annesine Bakışı Nasıldır?

Babasız Kalan Çocukların Annesine Bakışı Nasıldır?

Bir çocuk için anne ve babasına bakış açısı aynıdır. Hem annesi hem de babası ile büyüyen çocuklar çok şanslıdır ve bu şanslarını bir gün birini kaybettiklerinde ya da çevrelerinde anne ya da babasından birini kaybetmiş bir çocuk gördüklerinde daha iyi anlarlar. Annenin çocuk için yapabileceği şeylerle babanın yapabilecekleri farklıdır bu bakış ile birinin olmaması durumunda bazı şeylerin eksik kalması kaçınılmaz olur. Babası küçük yaşta ölmüş ya da bir şekilde artık yanında olmayan çocuklar bu eksikliği fazlasıyla hissedecektir.

Babası olmayan çocukların yaşadığı problemler nelerdir?

Okulda, işte, sokakta her yerde sorulan sorular olacak ve bu onu daha da çok üzecektir. Babası olmayan çocukların annelerine büyük görev düşer. Her ne kadar bir anne, baba yerini tutamasa da çocuğunun mutlu olması için her şeyi yapmalıdır. Bu nedenle çocuğuna sonsuz sevgi göstermeli, baba sevgisinin eksik yerini de doldurmalıdır.

 

Babası Olmayan Çocuklar

Babası olmayan çocukların psikolojik sorunlar yaşaması normaldir. Onları düzenli olarak doktora götürüp bu ağır süreçleri en kolay şekilde atlatmalarını sağlamak gerekir. Asla ihmal edilmemesi gereken bu durum, ihmal edildiği takdirde ilerde büyük hasarlar meydana getirebilir. Örneğin; çocuk çok içine kapanık olabilir, iletişim problemi çekebilir ve göremediği baba sevgisini farklı mekanlara girerek bastırmaya çalışabilir. Erkek çocukları küçük yaşta evin reisliğini üstlenip bu sürecin acısını dışa yansıtmasalar da kız çocuklar için durum farklıdır.

Babasız kalan kızların sorunları nelerdir?

Kızlar büyüyene dek baba sevgisinin hasretini taşırlarsa, onlara kötü niyetle yaklaşan kişileri fark edemeyebilirler. Bu durum da daha üzücü sonuçlara yol açabilir. Bu yüzden her anne babasız kalan çocuklarının doktor tedavisi ya da psikolog ve pedagog yardımları ile hayatlarını en normal şartlarda yaşamasını sağlayabilir. Bu nedenle annelerin tek başlarına yapabilecekleri kısıtlı kalır demek mümkündür.

 

Babası Olmadan Yaşamaya Alışmak

İlerleyen yaşlarda çocuk sıkıntılı bir hayat geçirmesin diye zamanında önlem almak doğru olacaktır. Yaşanacak pişmanlıklar geçmişi, çocukluk günlerini geri döndüremez. Bu nedenle en önemli konu çocuğu yalansız bir şekilde ve daima açık gerçeklerle büyütmek olmalıdır. Çocuk babası olmadığını kabullenmeli, bu durumu herkesin yaşayabileceğini aklından çıkarmamalı ve bununla mücadele etmeyi öğrenmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.