Bebeklere Ne Zaman İnek Sütü Verilir?

Bebeklere Ne Zaman İnek Sütü Verilir?

İnek sütü aslında enerji olarak anne sütüne oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Ancak protein miktarı olarak inek sütünün, anne sütünden üç kat daha fazla proteine sahip olması ve sütün içinde bulunan demirin emilim oranının, anne sütünde yüzde 50′ ye yakınken inek sütündeki demirin emilim oranının yalnızca yüzde 5 olması bebeklerin sindirim sistemini zorlayacağından dolayı ilk tercih anne sütü olmalıdır.

 

İNEK SÜTÜNÜN BEBEKLERE NE GİBİ ZARARLARI DOKUNABİLİR?

İnek sütünün içinde bulunan çinko, iyot ve D vitamini miktarı oldukça az olduğundan dolayı bebeğin zihinsel gelişimi olumsuz yönde etkilenebilir. Ayrıca inek sütündeki kalsiyum oranının, anne sütüne oranla çok daha az olması ve inek sütündeki kalsiyum miktarı bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi için ihtiyaç duyduğu kalsiyum miktarının çok altında kaldığından dolayı bebeğe olumsuz etkilerde bulunabilir. Bebeklerde en çok alerji yapan besin süttür. Bebeğin inek sütüne veya diğer süt ve süt ürünlerine alerjisinin olup olmadığını bilmek çok önemlidir ve bunun tek yolu doktora başvurmaktır.

 

BEBEKLERDE İNEK SÜTÜ ALERJİSİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bebeğin inek sütüne karşı herhangi bir alerjisi olduğu durumda, bebekte ilk görülecek etkilerden biri kusmadır. Alerjinin şiddetine göre kusmayı, ishal, karın ağrısı ve nefes alma zorluğu da takip edebilir.
Bu durumların herhangi birinin yaşanması veya şüphelenilmesi halinde yapılacak en doğru şey en yakın hastaneye gitmektir.

 

BEBEKLERE İNEK SÜTÜ NE ZAMAN VERİLMELİ?

Bebek yeni doğduğunda sindirim sistemi çok hassastır. Anne sütünün içinde bulundurduğu mineralleri hazmedebilmesi için, bebeğin sindirim sisteminin belirli bir noktaya ulaşmış olması gerekmektedir. Uzmanlar sindirimin bu seviyeye ulaşması için, bebeğin en az bir yaşını doldurmuş olması gerektiğini önemle vurgulamaktadırlar. Bebeğin sindirim sisteminin yeterli seviyeye ulaşıp ulaşmadığı konusunda şüpheleriniz varsa, kafanızdaki soru işaretlerine doktorunuz çare olacaktır. Bebeğin inek sütünü sindirmede bir sorun yaşamadığından emin olduktan sonra, inek sütünü ısıtarak, mikroplarından arındırarak bebeğe içirebiliriz.

Eğer ki inek sütünü direkt olarak marketlerden tedarik ediyorsak, bu tür hazır sütler zaten gerekli işlemlerden geçerek pastörize edilmiş olmaktadırlar. Ancak inek sütünü daha doğal yollarla temin etme imkanınız varsa doğru olan tercih budur. Çünkü hazır sütler her ne kadar pastörize edilip belirli işlemlerden geçmiş olsa da, içinde bulundurduğu bozulmayı önleyici maddeler bebeğin sağlığını olumsuz olarak etkileyebilir. Doğal olarak ulaşabileceğimiz inek sütünün buzdolabında raf ömrü yalnızca birkaç günken, hazır sütlerin raf ömrünün 50 ile 70 gün arasında olması bu durumu daha anlaşılabilir kılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.