Hamile Kadınların Nasıl Beslenmesi Gerekiyor?

Hamile Kadınların Nasıl Beslenmesi Gerekiyor?

Beslenme, her yaşta ve her dönemde bireyin fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olması açısından önem arz eden bir eylemdir. Hamilelik sürecinde beslenmenin daha fazla önem arz etmesinin asıl sebebi ise bebeğin beslenme için annenin depolarını kullanacak olmasıdır. Annenin vitamin, mineral ve enerji eksikliklerine maruz kalmamak ve bebeğin ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla sağlıklı beslenmeye özen göstermesi gerekir. Hamile bayan yaşına ve boyuna göre günlük ihtiyacı olan gerekli enerjiyi sağlayacak şekilde sağlıklı beslenme düzenini benimsemelidir.

 

Hamile Bayanlar İçin Sağlıklı Beslenme Düzeni Nasıl Oluşturulur?

Gün içerisinde bütün sağlıklı besin gruplarından yeteri kadar tüketerek sağlıklı beslenme düzeni oluşturulabilir. Kahvaltı tabağında proteinden zengin olması sebebiyle yumurta ve peynir bulunmalıdır, yanında 1-2 dilim tam tahıllı ekmek ve yeşillik veya domates- salatalık söğüş tüketilebilir. Aynı zamanda kahvaltı tabağına bebeğin ve annenin nöron hücrelerini beslenmesi ve hormon dengesinin korunması açısından sağlıklı yağ gruplarını dâhil etmek adına 5-6 adet zeytin, 1/4 avokado, 2 adet ceviz içi, seçeneklerinden sadece bir tanesi veya bunların ezmelerinden 1 tatlı kaşığı eklenebilir. Öğle yemeğinde et grubundan besinler tercih edilebilir. Yanına salata ve 1-2 dilim tam tahıllı ekmek veya 3-6 kaşık pilav ya da makarna eklenebilir. Akşam yemeğinde ise uyku problemlerine yol açmaması için sebze yemeği gibi daha hafif besinler tercih edilmelidir. Bütün bu öğünler haricinde kan şekerini dengede tutmak amacıyla meyve ve kuru yemiş ile ara öğünler yapılmalıdır.

 

Hamile Bayanlar Neleri Tüketmemeli?

Fast food tarzı besinler tercih edilmemelidir. Paketli gıdalardan olabildiğince uzak durulmalı, paketli ürün tüketilecekse içindekiler kısmı kontrol edilmelidir. Gün içerisinde içeriğindeki kafein nedeniyle siyah çay ve kahve tüketimi olabildiğince az olmalı, günde birkaç fincanı geçmemelidir. Kızartma çok sık tercih edilmemelidir. Yüksek ateşte uzun süre pişmiş ve yanmış besinler tüketilmemelidir. İçeriği bilinmeyen ürünler tüketilmemelidir. Ayrıca alkol ve sigara tüketmemeye kesinlikle özen gösterilmelidir.

 

Hamile Bayanlar Yetersiz Beslenirse Ne Olur?

Yetersiz beslenme durumunda önce hamile bayanda vitamin mineral eksikliğine bağlı yorgunluk, halsizlik, saç ve diş dökülmeleri görülebilir. Yetersizliğin devam etmesi durumunda ise bebekte gelişim geriliği görülebilir. Uygun beslenme programı kişiye özel olmalıdır ve bu konuda diyetisyene başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.