Otomobiller Ne Zaman Ucuzluyor?

  • 12 Ocak 2020
  • 2.225 kez görüntülendi.
Otomobiller Ne Zaman Ucuzluyor?

Günümüzde şehirler büyüyüp mesafeler arttıkça otomobil sahibi olmak lüks olmaktan çıkıp ihtiyaç haline geldi. Herkes hayalini kurduğu, ayağını yerden kesecek aracı alıp, toplu taşımanın dertlerinden kurtulmak istiyor. Ancak bu pek de kolay değil. Hesabını iyi yapmak zorunda olan ve sınırlı bütçeye sahip bir kişi iseniz, mutlaka fiyatlarla ilgilenmeniz gerekiyor. Öyleyse önce alt başlıktaki soruyu kendimize sormamız lazım.

 

Hangi Araba?

Otomobil alırken öncelikle yapılması gereken ihtiyacın belirlenmesidir. Boyutları, yakıt durumu, düz vites mi otomatik vites mi olacağı önemlidir. Sözgelimi eğer altı kişilik bir aileyseniz daha büyük bir araç seçmelisiniz. Şehir içinde sıklıkla kullanacaksanız ve park sorunu varsa boyutları biraz daha uygun bir araba işinize yarayabilir. Bunları seçtikten sonra aradığınız marka ve modelleri kafanızda netleştirmelisiniz. Beğendiğiniz ve işinizi görebilecek alternatifleri de belirledikten sonra sıra diğer basamağa geliyor.

 

Sıfır Mı? İkinci El Mi?

Bütçenize uygun aracı alabilmek için seçenekleri belirlerken bu soru önemlidir çünkü ikisinde de farklı dönemlerde fırsatlar çıkabilir. Sıfır otomobillerde en önemli indirim dönemleri yıl sonlarıdır. Hem devletin vergi ve bütçe politikaları nedeniyle bu dönemlerde indirimler olur, hem de satıcılar ellerindeki stokları yeni yıla girmeden eritmek isterler. Bu nedenle fiyatlar daha uygundur. Yeni modellerin piyasaya girmesi ve tatillerin yaklaşması nedeniyle, genellikle nisan ve mayıs aylarında sıfır otomobillerde kampanyalar düzenlenerek piyasa canlanır. Sıfır arabalar için bir diğer indirim dönemi ülkemizde sıkça görülen vergi indirimi dönemleridir. Medya desteği ile birlikte vergi indirimi ve kredi faizlerinde düşüşler olan aylar, alım için biçilmiş kaftandır.

 

İkinci Elde Ucuzluk

Tabii herkesin bütçesi sıfır otomobil için uygun olmayabilir. İkinci el arabalarda da çok iyi fırsatlar çıkabiliyor. Ülkemizde özellikle şubat, mart ayları piyasa daha durgun olduğu için özellikle kullanılmış otoda fiyatlar nispeten daha düşük olur. Yine yapılan araştırmalar, yaz tatili sonrası, sonbaharda insanlar, bütçelerini rahatlatmak ve yıl sonuna doğru ortaya çıkan sıfır otomobil kampanyalarından yararlanmak için araçlarını daha ucuza satışa çıkardığını gösteriyor. En önemlisi, ister sıfır ister ikinci el olsun, kesenize uygun otomobil almak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.