Neşeli Kadınlar

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

Yeni doğan bebeklerin büyümesi ve gelişmesi için en uygun besin anne sütüdür. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi onların gelişmesi ve büyümesinde oldukça önemli bir rol oynar. Emzirme anne ve bebek arasındaki ilişkiyi ve birbirleriyle olan bağı güçlendirir.

Anne sütünü nasıl arttırabilirim?

Bebeklerin ilk 6 ayda anne sütüyle beslenmesinin aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıklara karşı direnç kazandırdığı da kesin olarak kanıtlanmış ve ilk 6 ayda kullanılması uygun olan tek besin olarak kabul edilmiştir.

 

Annenin Süt Üretimi

Anne vücudu, bebeğin emme sıklığını ölçerek ihtiyacını karşılayacak kadar süt üretir. Bazen anne vücudu bebeğinin ihtiyacını karşılayabilecek miktarda süt üretemez. Bu soruna bir çözüm arayan anneler ek besin takviye ederek çocuklarını doyurmaya çalışmakta ve bu da çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Anne sütü neden az gelir? Anne sütü nasıl arttırılır? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

 

Anne Sütü Neden Az Gelir?

  • Anne sütünün üretimi için annenin sağlıklı ve doyurucu düzeyde beslenmesi gerekmektedir. Annenin yeterince iyi beslenememesi anne sütünün miktarına büyük oranda etki eder.
  • Bazen anne vücudu bebeğin beslenmesi için gerekli süt üretimini sorunsuz bir şekilde yapabilir. Bebeğin anne memesini tam kavrayamaması anne sütünün az gelmesine neden olabilir ve bu da annelerin sütünün az geldiğini düşünmesine neden olur.
  • Emzirme döneminde annenin ruhsal değişiklikleri süt üretimine etki eder. Direk olarak annenin ruh haline bağlı olan süt üretimi annenin kaygılı, stresli, üzüntülü olduğu dönemler de azalabilir.

Bu nedenlerden birisi söz konusu değilse ve emzirme sürecinde her şeyin sorunsuz olmasına rağmen süt üretiminde azlık varsa bazı fizyolojik nedenlerden kaynaklı olabilir.

 

Anne Sütünü Etkileyen En Önemli Fizyolojik Neden

Estetik operasyonlar sonucu meme küçültme işlemi yapmış annelerin süt üretimleri az olmaktadır. Bunun nedeni meme dokusunda yer alan yağların bir kısmının süt kanallarından ayrılarak alınmasıdır. Tüm bu işlemler esnasında meme ucu da memeden ayrılır ve memenin fizyolojisine ve anatomisini olumsuz yönde etkiler. Beyine sinyal gönderen sinirlerin de yapısal bozukluğa uğraması süt depolamasında ve üretiminde sorunlara yol açarak anne sütünün azalmasına neden olabilir.

 

Anne Sütü Nasıl Arttırılır?

  • Anne stres altındaysa ve huzursuz bir dönem geçiriyorsa yaşadığı sıkıntılardan uzaklaşmalı ve problemlerini çözerek sadece bebeğinin sağlığını düşünmelidir. Duygusal problemlerin geride bırakılması, huzurlu ve mutlu olması anne sütünün artmasında önemli bir etkendir.
  • Anne vücudu bebeğin ne kadar süte ihtiyacı olduğunu ölçebilir. Sık sık emzirerek ihtiyaç duyulan miktarın artmasını sağlayabilirsiniz.
  • Az su tüketimi de süt üretimini etkilemektedir. Bol bol su içmek anne sütünün üretiminde oldukça etkilidir.
  • Bol vitamin içeren sağlıklı besinler yemek ve sıkı beslenmek anne sütünün artması için gerekli olan en temel unsurdur. Anne sıkı ve sağlıklı beslenmelidir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.