Neşeli Kadınlar

Bebeklere Ne Zaman Ayakkabı Giydirilmeli?

Bebeklere Ne Zaman Ayakkabı Giydirilmeli?

Bebeklerin ilk adımı atmaya başlamasıyla birlikte birçok aile ilk adım ayakkabısına ya da çocukların adımlarını daha hızlı atmasına yardımcı olabilmek adına yürüteçten faydalanmaktadır. Halbuki yürüteçlerin bilinenin aksine çocukların adımlarını yavaşlattığı belirtilmektedir.

Çocukların ilk adımları da dahil olmak üzere koşma, zıplama gibi hareketleri çıplak ayakla yapması vücudunun kontrolünü sağlaması açısından daha kolay ve sağlıklı olacaktır.

 

Ayak Sağlığı ve Önemi

Ayaklar vücudun önemli organlarından biridir çünkü yürüyebilmemiz için ayaklara ihtiyaç duyulmaktadır ve bedenimizin tüm yükünü ayaklar taşımaktadır. Bu yüzden ayak sağlığı konusu her yaşta büyük önem taşımaktadır. Çocukların özellikle de 0-2 yaş arasında ayaklarının yere temas etmesi ayak kaslarının güçlenmesi açısından faydalıdır. Çocukların ayaklarının kaymaması ve olası kazaları önlemek için kaymaları önleyen çorap giydirilmelidir.

1. Çocukların ayak sağlığı için gelişimleri sürekli takip edilmeli ve sağlık açısından sorun teşkil edilebilecek durumlarda uzman doktorlardan yardım alınmalıdır.

2. Çocuklar yürümeleri için teşvik edilmeli ancak zorlanmamalıdır.

3. 0-12 aylık çocuklar doğal malzemelerden oluşan, yumuşak derili ya da bez ayakkabılar giymelidirler.

 

Ayakkabı Kullanımı

Çocukların ayakkabı kullanımı ayağa kalkıp ilk adımı atmaya başlamalarıyla birlikte başlamaktadır ancak ayakkabıyı 0-2 yaş arasında sadece dışarı çıkarıldığında giydirmek daha doğru olacaktır. Çünkü ayakkabılar aksesuar değil çocuğun ayak gelişimi açısından son derece hassas konuların başında gelmektedir. Ev içerisinde yaptırılan yürüme egzersizlerinin çıplak ayakla yapılmasına özen gösterilmelidir.

 

Ayakkabı Seçimi

Ayakkabı seçimi yaparken anne babaların dikkat etmesi gereken konular aşağıda yer almaktadır.

1. Seçilen ayakkabı tabanı alçak olmalı ve çocuğun ayak tabanına tam olarak oturmalıdır. Topuk kısmı ise sert ve çocuğun topuğunu tutacak şekilde olmalıdır.

2.Ağır ayakkabılar yürümeyi zorlaştıracağı için seçilen ayakkabılar yumuşak ve rahat olmalıdır. Ayakkabının hafif olması çocukların doğal şekilde yürümesine de yardımcı olmaktadır.

3. Dolaşım problemlerinin yaşanmaması için çocuğun ayakları ayakkabı içerisinde rahatça hareket edebilmelidir.

4. Çocukların ayakları hızla büyümekte olup; ayakkabıların çocuğun ayaklarına dar gelip gelmediği sık sık sık kontrol edilmelidir. Çünkü yanlış ayakkabı seçimleri çocukların ayaklarını deforme edebilmektedir.

5. Ayakkabılar hafif ve uygun fiyatlı olmalıdır.

6. Tercih edilen ayakkabılar çocukların ayak gelişimine zarar vermemelidir.

7. Ayakkabılar muhakkak çorap ile giyilmeli ve ayakkabılar giydirilmeden önce içerisinde sert cisim olması ihtimaline karşı kontrol edilmelidir.

8. Çocuk ayakkabıları için en iyi seçim deri ve kanvas malzemelerden yapılan ayakkabılardır. Çünkü bu malzemeler ayağın hava almasını sağladığı ayak sağlığı açısından önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.