Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Engelliyor

Gebelikte Alkol Kullanımı Bebeğin Zekasını Engelliyor

Alkol kullanımı her insana zarar verir. İçindeki madde ve bileşenlerden kaynaklı olarak birçok sağlık sorunu ortaya çıkabilir. Hamile iken alkol tüketmek bebeğin düşmesine, gelişimde büyük problemlere sebep olabilir. Ayrıca zeka geriliğine, baş ve yüz bölgelerinde gelişim eksikliğine de sebep olma ihtimali yüksektir. Bir çok gelişmiş ülkede gebelikte alkol tüketiminin zeka geriliğine sebep olduğu araştırılmış ve onaylanmıştır.

Hamilelik döneminde bireyin alkol tüketmesi, bebek üzerinde istenmeyen durumlara yol açması, kullanılan alkol seviyesi ile doğru orantılı olabilir. Hamile bireyler, hamileliğin başlangıcından sonuna kadar kesinlikle alkol ve benzeri maddeler tüketmemelidir. Hamile iken alkol kullanan bireyler bebeğe ve kendilerine verdikleri zarardan dolayı hemen alkol kullanmayı bırakmalıdırlar. Gebe iken alkol tüketimi bebeğin ölü doğmasına (abortus) bile sebep olabilir.

 

Gebelikte Alkol Kullanımının Bebeğe Zararları

Kullanılan alkol, annenin kanından plesanta ile bebeğe geçer. Gebeliğin ilk 3 ayında alınan alkol bebeğin düşmesine, organlarda gelişim kusurlarına sebep olur. Kullanılan her alkol miktarı bebeğin ölüm oranını yükseltecektir. Alkolün bebekte yol açtığı en anormal durum Fetal Alkol Sendromudur. Nadirde olsa dünya da rastlanılan bir hastalıktır.

 

Fetal Alkol Sendromu Nedir?

Bu sendrom bebek hala anne karnında iken çok fazla alkol tüketiminden kaynaklanan ciddi bir sorundur. Anne adayı alkol tükettiği için oluşabilecek bütün belirtilerin tamamıdır. Bu sendromun en yaygın belirtileri, bebek anne karnındayken gelişme geriliğinin oluşmasıdır. Bebek doğduktan sonrada aynı gelişme geriliği devam eder. Bebek istediği gibi davranamaz veya nasıl davranması gerektiğini kavrayamaz. Gelişimi gerilediği gibi öğrenme zekası da geriler. Bunlarında sebebi olarak çeşitli organlarında anormallik, sıra dışı görünüm fark edilir.

Aynı şekilde bebeğin üreme organlarında problemler ortaya çıkar. Anne adayı hamilelik döneminde alkol kullanmasına rağmen, anne karnında iken bebekte herhangi bir gelişme geriliği olmayabilir. Ama bu bebeğin sağlıklı olduğunu göstermez. Araştırmalara göre bebek 2 yaşına gelene kadar hiçbir belirti göstermeden bu sendromu taşıyabilir.

 

En Çok Hangi Dönemde Alkol Tüketmek Risklidir?

Hamileliğin en başından itibaren kullanmak çok risklidir fakat bazı dönemlerde risk daha da artar. Özellikle 4. aydan itibaren alkol tüketen bireylerin bebeklerinde, çok daha fazla hastalık oluşma potansiyeli yüksektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.