Yazılım Güncelleme Neden Gereklidir ?

  • 07 Nisan 2017
  • 2.714 kez görüntülendi.
Yazılım Güncelleme Neden Gereklidir ?

Günümüzde teknoloji hızla gelişip yayılıyor. Sürekli değişen bir şeyler var. Bu değişime ayak uydurmak için yazılımların ve uygulamaların da değişmesi gerekmektedir. Hızla gelişen teknoloji beraberinde değişimi de getiriyor. İnsanların düşünceleri fikirleri hayata bakışları ve tarzları bu gelişimle beraber değişiyor. İhtiyaçlar sürekli değiştiği için ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara eski uygulamalar cevap veremeyebiliyor. Güncel kalmak ve var olan yeni ihtiyaçlara cevap verebilmek için uygulama ve programlar sürekli geliştirilmelidir.

 

GÜVENLİK

Teknoloji sürekli geliştiği için yazılımlardaki güvenlik sorunları da giderek artmaktadır. Yazılımlarda sürekli yeni açıklar bulunmaktadır. Bu güvenlik açıklarını kapatmak için yazılımları güncellemek gerekmektedir. Örneğin facebook ilk çıktığı yıllarda bir sürü güvenlik açığı vardı ve insanların hesapları ele geçirilemiyordu. Fakat bugün bir insanın facebook hesabını ele geçirmek neredeyse imkansız hale getirilmiştir. Fakat yeni yazılımlarla facebook hesabı kıracak bir sistem geliştirilmemesi için sürekli güncelleştirme yapılmalıdır.

 

KULLANILAN TEKNOLOJİ ALETİ

Kullandığımız teknoloji aletleri bazen var olan yazılımı kaldıramayacak duruma geliyor ve yavaşlıyor. Yazılımları geliştirerek kapladığı alan azaltılıp hız yükseltilebilir. Her güncellemede güvenlik başta olmak üzere birçok özellik güncellenmektedir. Hızla artan teknolojik alet çeşitliliği de güncellemeyi zorunlu kılan etmenlerdendir. Bazen bir uygulama bir bilgisayar veya telefonda çalışırken başka bir bilgisayar veya telefonda çalışmayabiliyor. Hepsine uyumlu hale getirmek için uygun görülen cihazlarla entegre halinde çalışacak güncellemeler yapılır. Bu yapılmadığı takdirde eskiyen yazılımın cihazlarla uyumlu olarak çalışması zorlaşır. Yazılımın cihazla uyumlu olması hem hayatı kolaylaştırır hem de hız kazandırarak zaman tasarrufu sağlar.

 

Genel olarak yazılım güncelleme neden gereklidir ? Sorusuna değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmak için denilebilir. Değişmekte ve gelişmekte olan dünyayla uyum içinde yaşamak ve gerek var olan ihtiyaçlardan yararlanmak gerekse var olan ihtiyaçlara cevap vermek için gereklidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.