Neşeli Kadınlar

Geleneksel Tatil Anlayışımız Neden Değişmiştir ?

  • 11 Şubat 2019
  • 2.346 kez görüntülendi.
Geleneksel Tatil Anlayışımız Neden Değişmiştir ?

Tatil yapmak istisnasız olarak herkesin en büyük hayalleri arasında yer alsa da herkesin tatil anlayışı birbirinden farklı olmaktadır. Özellikler eski nesle göre tatil yapmak kendi memleketlerine hatta köylerine gidip büyükleri ve kendi topraklarını ziyaret etmek olmak anlamına gelmektedir. Ancak gençler bu duruma çok da sıcak bakmamakta ve mümkünse turistik yerlere gidip gezip eğlenmeyi tercih etmektedir. Peki geleneksel tatil anlayışımız neden değişmiştir? Bu konu sosyolojik olarak incelenmesi gereken oldukça derin bir süreç olmaktadır. Ancak okuyucularımız için kısaca ve genel olarak açıklamak faydalı olacaktır.

 

Yeni Neslin Tatil Anlayışı Neden Değişmiştir?

Eskiden çocukların büyüme aşamasında örnek aldıkları ve karakterlerinin gelişiminde etkili olan faktörler aileleri ve çevreleri idi. Bu sebepten dolayı da tatil ve dinlenme anlayışı aile ve memleket ziyareti olan nesillerden söz etmek mümkündü.

 

Günümüz Televizyon ve İnternet Kültürü

Ancak hemen hemen herkesin de bildiği üzere artık çocukların karakterleri ve değer yargıları oluşur iken bu aşamada ailelerden çok televizyon ve internet kültürü etkili olmaktadır. Bahsi geçen bu ortamlarda da köylerine gidip ailelerini ziyaret eden kişilerin yerine tatil köylerine giden, yurt dışına çıkan ya da daha başka aktivitelerde bulunanlar dikkat çekmektedir. Bu duruma bağlı olarak da gezmeye ve eğlenmeye dayanan tatiller gençlere çok daha cazip ve bir o kadar dikkat çekici gelmektedir.

 

Köylerden Tatil Köylerine

Hal bu iken deyim yerinde ise yaygın kültür ile dejenere olan gençler için akraba ve memleket ziyaretini bir nevi görev olarak görmekte ve bu sebepten dolayı geçmişteki anlayışa uygun olan tatili yapmak istememektedir. Televizyon ve internet aracılığı ile empoze eden bu kültüre ayak uyduran yeni nesil artık herkesçe popüler olan yöntemlerle tatillerini geçirmek istemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.