Bal Neden Demir Kaşıkla Yenmez?

  • 20 Kasım 2020
  • 1.680 kez görüntülendi.
Bal Neden Demir Kaşıkla Yenmez?

Kış aylarının olmazsa olmazı öksürük soğuk algınlığı gibi hastalıkların çözümü, doğal şifası olan bal uzun ömürlü olmasıyla da öne çıkar. Metal kaşık balın kimyasını etkileyebilir. Bal bozulmadan uzunca saklanabilir bir yiyecektir. Ama demir kaşık baldaki moleküller yapısının bozulmasına neden oluyor. Bal içinde bulundurduğu çiçek özlerinin tepkimeye girmesine ve bozulmasına içlerindeki sağlıklı vitamin ve minerallerin yok olmasını sağlar. Kolay bakteri geçilir hale gelir. Bazı pratik bilgiler ile balların bozulmamasını sağlayabiliriz.

 

Bal Hangi Kaşıkla Yenilir?

Bakterilerin çoğalmasını balın bozulmaması için ağaç kaşık tercih edilmelidir. Ağaç kaşıklar içinde bakteri bulunmayan bazı kaşıklar ile kullanılabilir. Ahşap ağaçtan kaşık haricinde konulduğu kapta önemlidir. Balı koyduğumuz ahşap kapta balın kimyasının değişmesini sağlamaktadır. Bu kap ve kaşıklar şimşir denilen yapımında kimyasal hiçbir şey kullanılmayan Anadolu’nun ustaları tarafından oyulma tekniği ile yapılan bu şimşir ağacı kap ve kaşık kullanımında oldukça sağlıklı olur.

 

Balın Uzun Süre Durması İçin Ne Yapılmalıdır?

Balın uzun süre kimyasının bozulmadan durması için tahta kaşık ve kap haricinde balı bozan bir diğer şeyde sudur. Su bala asla değmemeli ve kaşık ve kap üzerinde su kalmamalıdır. Normal evimizde kullandığımız tahta kaşık misel yapıya sahiptir. Misel yapıda kaşık ve kabı ne kadar yıkarsak yıkayalım yine de misel yapıya sahip olduğu için tahtanın arasında mikroorganizmalar kaçabileceğinden dolayı sadece bala ait bir kaşık tercih edilmesi en uygundur. Buda her tahta kaşığın kullanılmaması gerektiğini ve sadece şimşir ağacından yapılan kap ve kaşık kullanılması gerektiğini söyleyebiliriz. Tahta kaşık yapılırken üzerine koruyucu olan vernik gibi maddelerin yapımında kullanılması balın yapısını bozabilir. Tahta kaşık haricinde çelik kaşıkta sağlıklı olur. Çelik kaşık demir kaşıktan daha sağlıklıdır. Bu yüzden kullanılan çelik kaşıkta balın yapısının bozulmasında önemlidir. Plastik kaşıkta balın yapısını bozan bir diğer maddedir. Sadece plastikten yapılmış kaşıklar Bal’a değil bal dışında polen, arı sütü, bal ekmeği denilen sağlıklı yiyeceklerinde bozulmasında etkisi vardır. Balın içinde bulunduğu camda balın korunmasında önemlidir. Balı saklamak için bakır gibi metaller yerine cam kavanoz tercih edilmesi gerekmektedir.

 

Balın Ömrü Ne Kadardır?

Bal çok uzun ömürlü bir yiyecektir saklanması güneş ışınları ve havadan koruyarak düzgün bir şekilde saklanıldığı sürece bal bozulmaz. Balın ömrü araştırmalar üzerine bin yıl olarak biliniyor. Bazı tarih kaynaklarında bulunan araştırmada balın mısır mumyalarının açılması sırasında 5000 yıllık mumyaların bozulmaması için bal kullanıldığı ve bu balın hala bozulmadığı şahit olmuşlardır araştırmalar sonucunda balın ne kadar uzun ömürlü olduğunu görmüş oluruz. Mısırlıların mumyaların bozulmadan durması için kullandığı bu yöntem mumyaların açıldığı sırada bazı geometrik ve şekiller ile saklanıldığı görülmüştür. Balın peteğin de bulunan altıgen şeklide arının yaptığı altıgen geometrik şekildir. Mısırlılar mumyaların da bu şeklide kullanmışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.