Neşeli Kadınlar

Gebelik Süreci En Uzun Olan Hayvan Hangisidir ?

  • 08 Şubat 2017
  • 5.215 kez görüntülendi.
Gebelik Süreci En Uzun Olan Hayvan Hangisidir ?

Hepimizin dünyaya gelme süreci farklıdır. Bize o kadar uzun gelen süreç acaba hayvanlarda nasıldır. Birçok hayvan senelerce yavrusunu taşımaktadır. Bazısı ise çok kısa süre de bu doğumu gerçekleştirmektedir. Kimisi farklı yollarda gebelik sürecini devam ettirmektedir. Bunların hepsi göz önüne alınınca insanlarında dikkatini çekmektedir. Hayvanların birçok özelliği dikkat çekmiştir. Şimdi de gebelik süreçleri bu konuda dikkatlerini üzerine toplamıştır. Mükemmel bir yaratılış sonucu böyle bir doğa olayı insanlar için bile ne kadar değişik geliyorsa, hayvanlarda bu ilginçlik daha da artmaktadır.

 

Tüylü olan hayvanların ilk doğumda ki halleri, ya da kirpi gibi hayvanların doğumda ki halleri o kadar değişik ve kendilerinin normal görüntüsünden uzak ki insan bir türlü nasıl bu oluşum, gelişim sürecini tamamlayıp bu halleri aldığını düşünmeden edemiyor. İşte bunların hepsi göz önüne alındığında gebelik süreçleri dikkatleri üzerine toplamış oluyor. Sırlama yapacak olursak köpekbalığı, filler, balina, yunus, gergedanlar, kadife solucanlar, zürafalar, develer, deniz aslanı, lama. Bu hayvanlar bizden daha uzun süreli bir gebelik hayatı yaşamaktadır.

 

Köpekbalığı

En uzun gebelik sürecine sahip olan canlıdır. 2 ile 3 yıl bebeğini karnında taşır. Bu da 730 gün ile 1095 gün arasında değişen bir gebelik sürecidir.

 

Filler

2 yıllık bir süreç sonucu bebeğini dünyaya getirir. Bu 730 günlük bir süreçtir.

 

Balina

19 aylık bir süreç yaşarlar. 570 günlük bu süreç sonunda doğumla beraber bebekle güçlü bir bağ vardır.

 

Yunus

17 aylık, 510 günlük bir süreç geçer. Doğumdan sonra bebeği ile çok güzel ilgilenir.

 

Gergedan

450 günlük yani 15 aylık bir gebelik süreci atlatır. Zor bir gebelik geçirir. Sebebi ise zaten yoğun bir kütleye sahip olan gergedanlar hamilelik kiloları ile daha da ağır olurlar.

 

Kadife Solucan

450 günlük yani 15 aylık bir gebelik süreci atlatır.

 

Zürafa

Durum bu hayvanlarda farklıdır. Anne zürafa ayakta doğum yaptığı için bebeğin yeterince büyük olması için uzun bir gebelik süreci geçirilir. 400-460 gün yani 13-16 aylık bir süreç geçirir.

 

Deve

410 gün yani 13-14 aylık bir gebelik süreci yaşamaktadırlar.

 

Deniz Aslanı

330 ile 350 günlük bir gebelik süreci yaşarlar. Yani 11-12 aylık bir süreçtir. Çok zor hamile kalıp ürerler.

 

Lama

330 günlük yani 11-12 aylık bir gebelik süreci geçirmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.