Köpekler Aşıdan Kaç Gün Sonra Yıkanır?

  • 04 Temmuz 2020
  • 5.715 kez görüntülendi.
Köpekler Aşıdan Kaç Gün Sonra Yıkanır?

Köpekler belli dönem ve zamanlarda hastalanmamaları için birçok türden aşı olurlar. Bunun haricinde sıcak ve soğuk havalar da dışarı çıkartmamak, kirli giysiler giydirmemek de onları korumak açısından diğer adımlardan bir kaç tanesidir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf ve yavru köpeklerin hastalıklara yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Bu yüzden köpeklere yapılan aşılar oldukça önemlidir.

 

Yavru Köpek Aşıları

Evcil hayvanlarımızın aşıları yapılmadan önce mutlaka öncesin de parazit aşısı yapılmalıdır. Parazitler hayvanların bağışıklık sistemini oldukça zayıflatmaktadır. Köpeklerde parazit aşısı yapılmadığı takdir de yapılan aşılar güvenli ve etkili olmamaktadır. Yapıldığı zaman ise evcil hayvanlarımızı oldukça tehlikeye atmış oluruz. Aşılar yapılmadan önce de mutlaka hayvanların sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Aşılar hasta hayvanlara değil, tam aksine sağlıklı köpeklere yapılmaktadır.

 

Yavru Köpeklerde Aşılama Ne Zaman Yapılmalı?

Yavru köpekler 1 – 1,5 aylık oldukları zaman ilk aşılarına başlanmaktadır. Bu da karma aşısı olarak bilinir. 3 hafta sonrasında ise karma aşısının 2. dozu yapılmaktadır. Böylece yavru köpeklerde istenilen bağışıklık sistemine en iyi şekilde ulaşılmasını sağlayacaktır. Yavru köpeklerde 12 haftalık olmadan önce mutlaka kuduz aşıları da yapılması gerekmektedir. İstenilen ve yapılması gerekli olan diğer tüm aşılar da yapıldıktan sonra her yıl düzenli olarak yıllık aşılarının yapılması oldukça çok önemlidir.

 

Köpek Aşıları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1-) Köpek aşıları köpeklerin vücut ısılarının yükselmesine ve ateşinin çıkmasına neden olmaktadır. Bu da yapılan aşıların vücutlarına fizyolojik olarak tepki vermesidir ve oldukça normal karşılanan bir durumdur. Ancak, geçmeyen ve daha da ciddi derecede ateşlenmeler olacaksa olursa mutlaka veteriner bir hekime gösterilmelidir.

2-) Bozuk, tarihi geçmiş ve soğuk yerlerde tutulmayan aşılar hiçbir şekilde kullanılmamalıdır.

3-) Elde, cepte, sıcak ortamlarda ve çantalar da taşınan aşıların kullanılmaması gerekir. Aşılar her zaman buz kalıplarıyla taşınıp, muhafaza edilmeleri köpekler açısından oldukça önemlidir.

4-) Yapılan her aşı, köpeğin karnesine yazılıp, aşıyı yapan veteriner hekime onaylatıp imza atılmalıdır.

5-) Aşılar bitene kadar köpeğin diğer hayvanlarla temas etmesine izin verilmemeli ve dışarı bir müddet çıkarılmamalıdır.

6-) Köpeklerin aşıları tamamlansa bile her zaman için 0 koruma sağlamamalıdır, bunun için de gerekli önemlerin mutlaka alınması gerekmektedir. Aşısı yapılmamış köpeklerden temasımızı her zaman korumalı, kendi evcil hayvanımız için de dışarı da bırakılan herhangi bir mama veya suyu yemesine ve içmesine izin verilmemelidir.

 

Köpekler Ne Sıklıkla Yıkanmalı?

İnsanlar için temizlik önemli olduğu kadar kendi köpeklerimiz için de oldukça çok önemlidir. Tüy bakımı, diş bakımı ve tırnak bakımı köpekler için olmazsa olmazlardandır. Çok sık olmadığı takdir de belli zaman ve dönemler de bakımları yapılmalı ve köpeklerimizin sağlığına ve temizliğine oldukça dikkat etmeliyiz. Bunun yanı sıra insanların kullandığı şampuanlar ve sabunlar köpeklerimiz de kullanılmamalı, derilerine temas ettirilmemelidir.

Köpekler ne sıklıkla yıkanmalı? Köpeklerimizi yıkarken nelere dikkat etmeliyiz?

Onlar için özel olarak yapılmış şampuan ve bakım malzemeleri her zaman tercih edilmesi daha uygun ve doğrudur. Bu kurallar dışına çıkıldığında ise, köpekleri fazla yıkamak, onlara zararlı olan temizlik ürünlerini kullanmak, derilerini tahriş edeceği gibi tüylerin çabuk dökülmesine ve eski parlaklığı yitirmesine neden olmaktadır. Ayrıca bu banyo sürecine aşı zamanına da dikkat edilmelidir. Köpekler dış parazit aşısı olduğunda 3 gün boyunca yıkanmaması en uygunudur. Diğer yapılan normal aşılar da ise, banyo yaptırmak önemli değildir ve herhangi bir zamanı yoktur. Hayvanlar bu dünyada ki en önemli, masum ve güzel canlılardır. Onların temizliği, bakımı, ihtiyaçları ve beslenmeleri önemli bir yer taşımaktadır. Her zaman onları korumalı ve sevmeliyiz. Kendi mutlulukları ve uzun yaşamları için de elimizden geldiğince dikkat edip özen göstermeliyiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.