Neşeli Kadınlar

Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır ?

  • 31 Mart 2017
  • 2.435 kez görüntülendi.
Bayat Yumurta Nasıl Anlaşılır ?

Günümüzde birçok insanın günlük baz da tükettiği bir besin olan yumurtanın bayat olup olmadığı birkaç basit yöntemle anlaşılabilir.

 

  1. Su testi: Yumurtanın bayat olup olmadığını anlamak için kullanılan yöntemlerden en yaygını tazeliğini test etmek istediğiniz yumurtayı su dolu bir bardağın içine bırakmaktır. Şayet yumurtanız bardağın dibine batıyor ve orada kalıyorsa tazeliğinden emin olabilirsiniz. Yumurtanız bardağın içinde yüzüyorsa bayatlamış, suyun yüzeyine kadar çıkıyorsa bozulmuş demektir. Bu durumda yüzen/yüzeye çıkan yumurtaları kullanmamak gerekir. Bu yöntemin daha güvenilir olması için kullandığınız suya bir miktar tuz eklemeniz yararlı olacaktır.

 

  1. Kırmak: Yumurtanın tazeliğini test etmek için diğer bir yöntem yumurtayı boş bir kabın içine kırmaktır. Taze yumurta kırıldığında sarısı dağılmaz, canlı bir renktedir. Taze yumurtanın beyazı ise oldukça akışkandır ve sarısından kolaylıkla ayrılmaz. Yumurta bayat ise sarısı hızlıca dağılacaktır, yumurtanın akışkanlığı azalmış olacaktır. Bu durumda yumurtayı tüketmeyiniz.

 

  1. Ağırlık: Satın aldığınız yumurtalar 45 gramdan hafif ise yumurtalarınızın bayatladığından şüphelenebilirsiniz. Yumurta bayatladıkça içindeki hava boşluğu genişler, yumurta su ve dolayısıyla ağırlık kaybeder. Ağırlığından emin olamadığınız bir yumurtayı sallamanız halinde içinden ses gelip gelmediğine dikkat etmekte yarar var – taze yumurtanın içi doludur ve genellikle sallandığında ses çıkarmaz.

 

  1. Hava boşluğu: Yumurta tazeyken içindeki hava boşluğu en fazla 4-5 mm. olmalıdır. Test etmek istediğiniz yumurtayı ışığa tuttuğunuzda yumurtanın içinde görebileceğiniz hava boşluğu bu değerin üstündeyse yumurtanız bayatlamış ya da bozulmuş olabilir. Hava boşluğu ne kadar uzunsa yumurta o kadar bayatlamış demektir, ışığa tuttuğunuzda gördüğünüz hava boşluğu 5 mm’den fazla ise yumurtayı kullanmamak gerekir.

 

  1. Koku: Kırdığınız yumurtadan normal olmayan, ağır ve kötü bir koku geliyorsa yumurtanız büyük ihtimalle kullanılamayacak kadar bozulmuş demektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.