Neşeli Kadınlar

Çocuğunuz İnternet Bağımlısı Mı ?

Çocuğunuz İnternet Bağımlısı Mı ?

Son günlerde yapılan araştırmalar çocukların internet bağımlılığının artmış olduğunu göstermektedir. Bu konuda ailelerin şikâyeti çoğalmıştır. Aileler çocuklarının bu internet bağımlılığı konusunda çaresiz kalmaktadırlar. Çocuklarını internet bağımlılığından kurtarmanın yollarını aramaktadırlar. Çocukların internet bağımlılığını artıran etmenlerin başında akıllı telefonlar gelmektedir. Çocuklar bilgisayara göre akıllı telefonlara daha kolay ulaşabilmektedir. Dolayısıyla internete daha kolay ulaşabilmektedir. Hemen hemen her yerde internet sağlayıcı ortamların bulunması ve internet tarifelerinin çokluğu ve ucuzluğu çocukların internet bağımlılığını artırmaktadır. Akıllı telefonlar bu bağımlılığı o derece kolaylaştırmaktadır ki artık bilgisayarın başına geçip internete girmeyi beklemeye gerek kalmamıştır. Yürürken, otururken, evde, sokakta internete girilebilmektedir.

 

Ailelerin Alabileceği Tedbirler

Aileler sıklıkla akıllı telefonlarını çocuklarının kullanımı için vermektedirler. İnternete girebileceklerini tahmin edememektedirler. Oysa çocuklar çok kısa süreler içinde interneti öğrenmekte ve gezinmeye başlamaktadırlar. Burada aileler çocukları kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Telefonla neler yaptıklarını göz önünde bulundurmaları faydalı olacaktır. Ayrıca akıllı telefon kullanımını da sınırlandırmaları gerekir. Bu sayede internet bağımlılığının önüne geçilebilir.

 

Çocuklar 15-16 yaşlarına gelinceye kadar odalarına bilgisayar koyulmamalıdır. Bu yaşa kadar ebeveynlerin bulunduğu odada kontrollü olarak internete girmeleri sağlanmalıdır. Çünkü internetteki içeriklerde sınırlama yoktur. İnternete girdiğinde dünya ile beraber olmaktadır. Çok geniş bir alanda içeriklere ulaşabilmektedirler. Bu da zararlı içeriklere de ulaşabildikleri anlamına gelmektedir.

 

İnternet Bağımlılığının Çocuklar Üzerinde Olumsuz Etkileri

İnternet bağımlılığı o dereceye gelmektedir ki bu yüzden okula gitmek istemeyen çocuklar vardır. Ders çalışma motivasyonları iyiden iyiye düşmektedir. Adeta internetten başka hiçbir şeyi gözleri görmemeye başlamaktadır. Ne arkadaşları ile buluşmak ne dışarı çıkmak ne oyun oynamak istememektedirler. Sosyallikten uzaklaşmaktadırlar. Hatta bazen yemeklerini bile yememek için bahaneler uydurmaktadırlar. Yani internet bağımlılığı çok tehlikeli durumlara ulaşabilmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.