Neşeli Kadınlar

Annelik İç Güdüsü Ne Demektir?

Annelik İç Güdüsü Ne Demektir?

Çoğunlukla herkesin hayatta kendisine en yakın hissettiği kişi annesidir. İnsanlar, her türlü duygu durumlarında istemsizce annelerini aramakta ve annelerine seslenmektedir.

 

Hamilelik Döneminde Anne Çocuk İlişkisi

Anne ile çocuğun bağı oldukça farklıdır. Herkes ilk olarak daha kendisiyle bile tanışmamışken annesiyle tanışır. Anne aslında bebek için hayat demektir. Çünkü anne sağlıklı olduğu sürece bebekte sağlıklı olacaktır. Anne adayı, hamilelik dönemi boyunca bebek için beslenir, dinlenir, uyur ve sadece bebek için yaşar. Gerçi bu durum annenin hayatı boyunca devam eder. Hamilelik döneminde 9 ay boyunca birlikte olan anne ve bebek birbirlerinin hislerini paylaşır ve böylece hayatı birlikte yaşayıp paylaşmış olurlar.

 

Çocuk İçin Anne Nedir?

Her çocuk için annesi, her şeyi başaran bir süper güçtür. Her koşulda onların yanındadır ve belki de çocuğun en büyük güven kaynağı annesidir. Okul döneminde de anne aslında yeni bir meslek daha edinir ve çocuğunun evdeki öğretmeni olur. Bu öğretmenlik sadece okuma yazma öğretmekle kalmaz, hayatı ve insanları anlamayı da öğretir. Bu yüzden bir çocuğun kaybetmek istemeyeceği belki de ilk kişi annesidir. Her çocuğun hayattaki en büyük şansı annesidir.

 

İç Güdüyle Gelen Bağ

Anne ve bebeğin anne karnındaki fiziksel bağı bebek doğduktan sonra yerini iç güdüye bırakır. İçgüdü, anne ve çocuğu birbirlerinden ne kadar uzak olurlarsa olsunlar birbirine bağlayan görünmez bir bağdır. Bu bağ ile beraber annede farklı bir his gelişir ve çocuğuyla ilgili her şeyi hisseder. Çocuğunu bu his sayesinde her türlü kötülükten koyabileceğini düşünür. Hatta çocuğunun başına gelmiş kötü bir olayı fark etmez ise kendi anneliğini sorgular ve kendini yetersiz bile görebilir.

 

Annelikle Gelen Koruyuculuk

Dünyaya yeni bir canlı getiren tüm anneler kendilerini bir koruyucu olarak görürler. Böyle hissetmeleri aslında çok doğaldır. Çünkü uzunca bir süre her türlü duruma karşı onlar için koruyuculuk yapmışlardır. Üstelik bu durum sadece başlangıçtır. Çocuk büyüdükçe sorumluluk duygusunun da artmasıyla koruyuculukta artar. Bu durum anne ve çocuk arasında görünmez bir duygu bağıyla ilgilidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.