Anne İle Bebek Arasındaki Uyuşmazlık Nedir?

Anne İle Bebek Arasındaki Uyuşmazlık Nedir?

Anne ile bebek arasında olabilecek uyuşmazlıklar doğum öncesi ve doğum sonrası olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Bu uyuşmazlıklar doğum öncesinde tıbbi ve genetik olarak görülürken doğum sonrasında genellikle duygusal ve psikolojik olarak görülmektedir. Doğum öncesi uyuşmazlıklara karşı önlem alınmaz ve uygun tedavi uygulanmaz ise bu uyuşmazlıklar doğum sonrasını da etkileyecektir. Doğum öncesi uyuşmazlıkların başında kan uyuşmazlığı gelir.

 

Kan Grubu Tespiti

Rh kan grubu tespiti, gebeliğin üçüncü ayından sonra, annenin kolundan alınacak kan alınarak yapılabilir. Yaklaşık 15 mililitre kadar alınan kan DNA tüpüne çekilir. Gerekli analizlerin yapılması için uygun laboratuvara gönderilir. Fetüse DNA (Deoksiribo Nükleik Asit) ayrıştırma işlemi yapılır ve genler incelenir. Hamilelik süresince periyodik kontrolleri sağlayan uzman bir doktor laboratuvardan gelen bu sonuca göre negatif ya da pozitif olup olmadığına karar verir ve bunu anneye bildirir. Hamilelik süreci için bu bilgi oldukça önemlidir. Bebeğin kan grubunun negatif olması durumunda gebelik oldukça risksiz geçebilecekken pozitif olması durumunda sürekli gözetim altında geçecek bir gebelik dönemi söz konusu olabilir.

 

Kan Uyuşmazlığı

Öncelikle hiçbir teste tek başına güvenilmeyeceğini belirtmek gerekir. Uyuşmazlık tespitini en az 3 farklı test sonucunda uzman doktorlar tarafından tespit edilmiş olması önemlidir. Anne ile bebek arasında kan uyuşmazlığı meydana gelir ise bu en kötü ihtimalle bebeğin ölümüne yol açabilecektir. Bebekte hayatını etkileyecek düzeyde kansızlık, hepatit, kalp ve beyin rahatsızlıklarının görülmesi de gerçekleşmesi muhtemel rahatsızlıklarıdır.

 

Kan Uyuşmazlığı Tedavisi

Anne ile bebek arasında oluşabilecek kan uyuşmazlığının çözümü için çok elzem süre sınırı vardır. Gebeliğin 28. haftasında ve doğum sonrası ilk 96 saat içinde yapılması gerekmektedir. Bu iğne vücutta antikor oluşmasını engeller. Kan grubu pozitif olan bebeklerde kan hücrelerini etkisiz hale getirir. Bu sayede bebekte oluşabilecek kansızlık, hepatit, kalp ve beyin rahatsızlıklarının önüne geçer. Uyuşmazlık iğnesinin çok sık görülmeyen yan etkileri söz konusu olabilir. İğneyi vurulduğunu iğne vurulduktan sonra yaklaşık yarım saat kadar gözetim altında kalınması olası bir reaksiyon ivedi müdahale edilmesi yönünden önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.