Hamile Bir Kadının Karşılaştığı Zorluklar Nelerdir?

Hamile Bir Kadının Karşılaştığı Zorluklar Nelerdir?

Evlilik hayalini gerçekleştiren kadının en büyük hayali muhakkak anne olmaktır. Anne olmaya karar vermekle birlikte, birçok zorluğu ve hem fiziksel hem ruhsal problemleri göze alıp bu sorumluluk alınmış oluyor. Anne adayları bu sorumlulukları alırken elbette baba adaylarına da büyük hassasiyet ve sabır düşüyor. Anne adaylarının özellikle duygusal problemleri aşmasında en büyük faktör eşleridir. İlgili bir eş ile hamilelikte yaşanan ruhsal problemler yarı oranında azalacaktır.

 

Hamilelikte Ruhsal Zorluklar

Hamilelik ile birlikte anne beynine yerleşen, vücudun fizyolojik olarak değişimi ve hormonların artmasıyla ortaya çıkan depresyon çeşididir. Anne açısından aşması zor bir durumdur ki, hamileliğin ilk haftalarında başlayıp, doğum sonrası döneme kadar sürer. Kadın bu dönemde kendini yalnız, dışlanmış ve soyutlanmış hissederek bozuk bir ruh haline bürünür. Kadını bu depresyondan çıkaracak en etkili faktör eşinin telkinleridir.

Eş ne kadar yanında olduğunu gösterebilirse anne adayı o kadar kendini rahat hissedip huzur bulacaktır. Ruhsal bozukluğun sebepleri olarak; uyku düzensizliği, aşırı hassasiyet ve duygu gelgitleri, kendini huzursuz ve ağır hissetme, kilo ve iştah bozuklukları gösterilebilir. En sağlıklı olanı hamileliğin ilk haftalarından itibaren düzenli psikolojik destek almaktır. Doğum sonrası sorunlar devam ettiği takdirde, psikolojik destek devam edebilir. Bu psikolojik sorunlar akabinde panik atak, kaygı bozukluğu, obsesif kompulsif bozukluk gibi ciddi ruhsal hastalıkları da beraberinde getirebilir.

 

Hamilelikte Fiziksel Zorluklar

Hamileliğin ilk haftalarında başlayan kadın vücudundaki değişim, doğuma kadar sürer. İlk başlarda el ve kol bölgesinde uyuşmalar, mide hassasiyeti, sürekli kaşıntı sırt ve bel ağrısı başlangıç şikayetleridir. İlerleyen evrelerde ortaya kilo alma, bel simidinin genişlemesi, vücutta oluşan çatlaklar ve beraberinde gelen vajinal problemler ortaya çıkar. Kasıklarda ağrı, cinsel problemler, kanama ve akıntı vajinal problemlere örnektir. Aynı zamanda göğüslerde gözle görülür biçimde büyüme mevcut olacaktır. Tabi bu şikayetlerin yanı sıra anne adayında belirginleşen sürekli yorgunluk ve uyku hali ortaya çıkacaktır.

 

Hamilelikte Beslenme

Tüm bu şikayetleri olabildiğince aza indirmek için, sağlıklı beslenme programı ve zararlı maddelerden uzak durmak faydalı olacaktır. Hem bebek hem de anne sağlığı için Protein açısından zengin besinler içeren bir diyet uygulanmalıdır. Sürekli kusma yoluyla vücut sıvı kaybettiği için bol su tüketilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.