Çocuklara Nasıl Diyet Yaptırılır ?

Çocuklara Nasıl Diyet Yaptırılır ?

Günümüzde artık neredeyse çocukluktan başlıyor obezite. Aileden gelen yanlış beslenme sonucu çocukta normal olarak kilo alıyor. Çocuk ağlamasın diye eline bir çikolata tutuşturuveriyorlar. Ardından ses yapmasın diye telefonlarını, tabletlerini oyun oynasınlar diye çocukların eline veriyorlar. Hareket halleri kısıtlıyorlar. Çeşitli yağlı gıdalar, paketli gıdaları yediriyorlar. Hareketsiz bırakıyorlar. İlerleyen zamanlarda kilo artışı çok fazla oluyor. Zaman geçiyor. Çocuklar büyüyor. Ergenlik zamanlarına geliyorlar. Çeşitli insanların dalgalarına maruz kalıyorlar. Üzülüyorlar, kalpleri kırılıyor. Ben neden şişmanım diye yakınmaya başlıyorlar haliyle.

 

Çocukken ağlamasın, ses çıkarmasın diye çeşitli şeyler yapılan çocuklara da bu sefer ergenliklerine geldiklerinde kızmaya başlıyorlar. Şimdiki nedenleri belli. Şişmanlıklarından yakınıyorlar. Böylelikle gencimiz bunalıma giriyor. Sonra bir anda zayıflamak istiyor. Ben nasıl zayıflayabilirim? Diye düşünüyor. Çünkü artık kötü sözler duymaktan bunaldı. Şok diyetler var sosyal medyada meşhur durumda. Gülben ergen bu diyetle 2 günde 6 kilo verdi! Angelina Jolie’nin 3 günde 10 kilo verdiren işte muhteşem diyet listesi! Bu her insanı yanıltıyor.

 

Günümüzde de sağlıksız beslenmenin bu yüzden birçok nedeni var en önemlisi de çabuk kilo vermek için kullanılan şok diyetler. Vücuda şok etkisi yaratıyor verdiğin 5 kiloyu 10 kilo alarak geri döndürüyorsun. Bu durumda şok diyetlere başvuruyoruz. Neden çünkü hemen kilo vermeliyim. “İnsanların benimle dalga geçmesine katlanamıyorum artık!” diye düşünüyoruz. Bu yüzden çocuklara diyet değil. Sağlıklı beslenmeyi öğretmemiz gerekiyor.

 

Obezitenin çok yaygın olduğu bir döneme doğru ilerlemekteyiz. Çocuklara nasıl diyet yaptırılır? Obezite olmamak için, ya da daha obez kelimesine değil de aşırı kilolu kelimesindeysek bir an önce kendimiz için zayıflamalıyız. Diğer insanlar için değil! Kendimiz için. Sağlığımızı düşünmeliyiz. Yağlı gıdaları, paketli ürünleri yiyince sağlığımızla oynuyoruz… Onun yerine evde kendimiz yemek hazırlayarak yemeliyiz. Ya da işe giderken öğle arasında yemeğimizi yanımızda götürmeliyiz. Kısacası ne kadar sağlıklı beslenme o kadar hareket iyidir!

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.