Çalışan Annelerin En Büyük Sorunu Nedir ?

Çalışan Annelerin En Büyük Sorunu Nedir ?

Günümüzde kadınlar ekonomik özgürlüklerini kazanmak, bir birey olarak kendi ayakları üzerinde durabilmek, bağımsızlaşmak, ekonomik gelir elde etmek ve evin geçimine katkı sağlamak gibi pek çok farklı nedenle çalışma hayatında yer göstermektedir.

 

Çocuk sahibi ailelerde ebeveynlerin çalışması zaman zaman hem çocuk hem anne-baba için bazı problemler meydana getirebilmektedir. ” Çalışan annelerin en büyük sorunu nedir ” sorusunu tek bir cevapla yanıtlamak oldukça zordur. Birkaç maddeyle çalışan annelerin sorunları ele alınmıştır.

 

 Suçluluk Duygusu

             Çalışan anneler zaman zaman çocuklarına yeterince vakit ayıramadıkları için, onları kreşe/bakıcıya bırakmak zorunda kaldıkları için, çocuklarının bazı anlarını kaçırdıkları için suçluluk ve üzüntü duyarlar. Bu oldukça normal bir süreç olmakla birlikte, çalışmalarının da çocuklarının geleceği ve sağlıklı bir aile yaşantısı için temel taş olduğunu asla unutmamalıdırlar.

 

 Fazla Sorumluluk ve Yorgunluk

            Toplumumuzda kadına biçilmiş pek çok rol olduğu bilinen bir gerçektir. Çalışma hayatı, günlük rutin ev işleri ve üstüne bir de çocuk bakmanın getirdiği sorumluluklar üst üste gelince kadınlar baskı hissedebilmekte ve bu baskı yorgunluk, bıkkınlık hatta bazen depresyon olarak geri dönebilmektedir. Bu durumlarda eş tutumu oldukça büyük önem taşımaktadır. Destekleyen, yardımcı ve anlayışlı bir eş profili annelerin yükünü hafifletecektir.

 

 Çocuğun Bakımını Sağlamak

            Elbette yukarıdaki sorunlara ek olarak çalışan annelerin en büyük sorunu bakıcı ya da kreş arayışıdır. Bebeklerini emanet edecek bir kurum/kişi arayışında olan ebeveynler için bu süreç oldukça zorlu ve yorucu geçmektedir. Evde bakımın daha konforlu olduğu düşünülse de denetleyici bir organ olmaması nedeniyle ailelerin aklında pek çok soru işareti kalmaktadır. Güvenilir ve ailenin bütçesine uygun bir kreş bulmak meşakkatli olsa da pek çok uzman çocuğun gelişimi için okul öncesi kurumları daha uygun bulmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.