Bebek Beslenmesinde Yapılan Yanlışlar!

Bebek Beslenmesinde Yapılan Yanlışlar!

Anneler bebekleri konusunda aşırı hassas olabiliyor, özellikle de beslenme konusunda. Bu durumun sonucunda ise bebeklerin beslenmesinde birçok hata yapılmaktadır.

 

Anne Sütü

Bebek ilk altı ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Anneler bu konuda aceleci davranmaktadır. Bebeğin ek gıdaya başlama süresi normal de 6. ayıdır ama anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda 4. ayda başlanabilir. 4. aydan önce kesinlikle ek gıdaya başlanmamalıdır. Ek gıdaya erken geçişte bebek anne sütünü reddedebilir ve meme emmeyi bırakabilir. Buda, bebeğin ileri ki yaşlarında sindirim sistemiyle ilgili sorunlar yaşamasına neden olabilir. Ayrıca anne sütü alan bebeklerin obeziteye yakalanma riskleri daha azdır.

 

Beslenmesinde Önemli Olan Karnının Doyması Değildir

Bebeğin beslenmesinde yapılan en önemli hatalardan biri de sadece bebeğin karnının doymasına odaklanmaktır. Anne bebeğin karnını doyururken, her minerali ve vitamini yeterince barındıran yiyecekler vermeye özen göstermeli. Buna dikkat edilmediği zaman bebekler de vitamin, demir eksikliği gibi hastalıklar ortaya çıkar.

 

Doğar Doğmaz Bal, Pekmez, Şekerli Su Vermek

Bazı ebeveynler bebek doğar doğmaz, emziğini pekmez, bal, şekerli su gibi gıdalara batırıp bebeğe verir. Bu hem bebeğin sindirim sistemini bozar, hem de bebeğe tokluk hissi vererek bebeğin emme refleksini yok eder.

 

Tüm Gıdaları Blenderden Geçirip Vermek

Ek gıdaya geçişte, ebeveynlerin yaptığı hatalardan biride tüm yiyecekleri karıştırıp, blenderden geçirerek bebeğe yedirmek. Gıdalar tek tek denenerek pütürlü şekilde ve 1 yaşından itibaren çatalla ezilerek verilmeli. Bebek pütürsüz gıdaya alışınca, ilerleyen yaşlarında pütürlü gıdaları yemeyi reddeder. Pütürsüz gıdalarda lifler parçalandığı için kabızlık problemlerine yol açar. Gıdalar karıştırılarak değil, tek tek verilmelidir ki bebeğin damak zevki gelişsin.

 

Bir Yaşından Önce Tuza Alıştırmak

Annelerin yaptığı en büyük hata, bir yaşından önce bebeğin mamalarına tuz katmalarıdır. 1 yaşından önce bebeklerin yiyeceklerine tuz katılmamalı. 1 yaşından sonra az tuz katılmalı.

 

Çocuklara Verdiğiniz Atıştırmalıkların Bebeklere Verilmesi

Çocuklar için uygun olan her besin, bebekler için uygun değildir. Bebeklerin metabolizması, erişkin ya da çocuklarınkinden farklı çalışır. Hazır gıdalar, işlenmiş etler bebeğinizin sindirim sisteminde problemlere yol açabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.