Doğum Sonrası Anne Psikolojisi Nasıldır ?

Doğum Sonrası Anne Psikolojisi Nasıldır ?

Evlilik sonrası evliliğin meyvesi olarak görülen çocuk yapma doğum sonrası annede psikolojik travmalara yol açabilir. Her ne kadar çocuk aileye neşe, sevinç getirse de özellikle doğum sonrası anne de belli değişikliklere sebep olur. Doğum sonrası anne psikolojisi nasıldır diye bir soru var karşımızda. Nedeni tam olmamakla beraber doğumdan sonra annede belli hormonal değişimlerin olduğu aşikardır. Aslında psikolojik stres olarak da tanımlanabilir. Bu stres annenin doğan çocuğa karşı aşırı bir sorumluluk duygusunun varlığıyla ortaya çıkar genelde. Hatta maddi anlamda sıkıntı çeken veya eşiyle problemli olan kadınlarda bu stres daha fazla görülebilir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz stresle annede isteksizlik, halsizlik ve sinirlilik halleri görünür. Daha ileri ki zamanlarda artması durumunda panik atak, korku gibi hastalıklar ortaya çıkabilir. Bu durumda etrafında bulunan başta eşi olmakla beraber tüm aile fertleri anneye karşı daha sabırlı olmalıdır. Bir de bu stresi yoğun yaşayanlar arasında genç yaşta anne olan hanımlar var.

 

Doğumdan sonra başka bir görülen durum annede depresyon başlangıcıdır. Genelde ilk 4-6 hafta içinde görülür. Özellikle gelir düzeyi düşük durumda yaşayan kadınlarda daha sık görünen bir durumdur. Bu durumda anneler, durumdan ciddi anlamda etkileniyorsa ve etrafındakileri etkiliyorsa psikoterapi ilaçlarına doktor kontrolünde başvurabilirler.

 

Doğum sonrası annede görülen depresyon, stres gibi durumlarda anneye önereceğimiz birkaç madde var;

-Bebeğiniz uyurken siz de dinlenmeye, uyumaya çalışın.

-Bebeğinize bakarken yanınızda başka aile fertleri varsa ve özellikle tecrübesi olan varsa mutlaka yardım isteyin.

-Kendinizi aşırı derecede yormaktan kaçının.

-Nasıl ki hamilelik döneminde iyi beslendiniz doğumdan sonra da beslenmenize dikkat edin.

-Bebek sizde ağır psikolojik travma oluşturduysa psikiyatriden yardım almaktan çekinmeyin.

 

Sonuç olarak doğum sonrası anne psikolojisi nasıldır dediğimizde anne hassaslaşır, sorumluluk altına girer bunun sonucunda belli travmalar yaşayabilir. Burada ailelere ve varsa eşine büyük bir iş düşer. Anneye daha fazla sabır ve zaman tanınmalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.