Çocuğunu Spora Yönlendirmek İsteyen Anneler Buraya

Çocuğunu Spora Yönlendirmek İsteyen Anneler Buraya

Spor çocukluktan itibaren başlanması gereken ve eğer çocuğun eğilimi varsa bu alana yönlendirilmesi gereken bir alandır. Çocuklarımızın gelişim (ergenlik) çağında özellikle spora yönlendirilmesi gereken zamandır.

 

Sporun İnsana Katkıları

 – Spor yapan insanlar disiplinli, atletik ve kötü alışkanlıklardan uzak duran insanlardır.

– Spor insanın yaşlanmasını geciktirir.

– Spor yapan insanların günlük hayatları stresten uzak ve pozitif bir enerji ile geçmektedir.

 

Günümüz çocuklarının genelinin ortak problemi kilo ve hareketsiz yaşam. Bizler eğer bu duruma bir son vermezsek bu durum geleceğimiz için gerçekten bir felaket düzeyine gelecektir.

 

Hangi Spor Dalları Hangi Yaş Aralığı İçin Uygundur ?

Benim fikrim insanlar şu yaşta şu sporu yapabilir diye bir kısıtlama getirmemekten yana. Her insan hangi yaşta hangi konumda ve durumda olursa olsun istediği her sporu yapabilir. Bir insanın sporu sevmesi için öncelikle kendisi için uygun ve yapmaktan zevk aldığı bir spor dalını bulması gerekiyor. Aksi takdirde çocuğumuz yüzmekten zevk alırken bizler sırf biz istiyoruz diye çocuğumuzu basketbola yönlendirirsek çocuğumuz tabi ki spordan kaçacaktır ve istemeden gittiği bir ortamda da haliyle başarısız olacak ve bu çocukta çok önemli bir psikolojik travma yaratacaktır. Başaramama içgüdüsü. Bunda sonraki yapacağı her işte başarısız olacağını düşünür.

 

Bunun yerine çocuğumuz ne yapmaktan zevk alıyorsa ki burada şöyle bir durum var çocuğun gördüğü şeyler sadece futbol, basketbol, voleybol gibi yaygın sporlar olduğundan spor kavramı çocuk için sadece bunlar olacaktır. Bizlerin ise öncelikli görevi çocuğumuza spor dallarını tanıtmak ve imkânlarımız boyutunda onları o alanlarda bir kaç kez deneyim yaşamasını sağlamak. Bizler çocuklara bu imkânı verirsek zaten onlar kendiliğinden bir alana yönelecektir.

 

Sporu sevme ve yönlendirme aslında her şeyin temeli ailede atıldığı gibi sporun temeli de ailede atılmaktadır. Çocuklarımızı yetiştirirken onlarla birlikte en azından yürüyüş yaparak onlara doğrunun bu olduğunu göstermek ve bunu alışkanlık haline getirmesini sağlamak bile çocuğun sporu sevmesine çok büyük bir etken.

 

Çocuğumuza gelişim çağındayken body-building gibi boy uzamasına karşı zıt etki yaratan sporlara yönlendirirsek bazı olumsuz sonuçlarla karşılaşabiliriz. Çocuğumuzun fizyolojik özelliklerine de bakarak örneğin boyu yaşıtlarına göre kısa ise basketbol, voleybol gibi sporlara yönlendirmemiz ancak dikkat edin yönlendirmemiz geleceği için olumlu sonuçlar doğurur.

 

Her spor dalı iyidir ve her spor dalının temeli küçük yaştan itibaren atılır; spor yapmak isteyen insan için hiç bir şey engel değildir. Tüm çocuklar bir hazinedir içinde neler saklı olduğunu bilmediğimiz bir hazine kim bilir belki sizin çocuğunuzda bir gün hiç bir zaman hayal edemeyeceğiniz bir yerlere gelebilir…

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.