Neşeli Kadınlar

Çocuk Bakıcısıyla Büyüyen Çocukların Annelerine Bakışı Nasıldır?

Çocuk Bakıcısıyla Büyüyen Çocukların Annelerine Bakışı Nasıldır?

Günümüzde, kadınlar çalışma hayatında aktif olarak yer almaktadır. Bunun sebebi sanayi ve teknolojinin hızla gelişimiyle beraber toplumsal yapının da iyice değişmesi ve kadınların artık üretime katılma arzusudur. Yaşam koşullarının değişmesiyle beraber aile yapıları da değişiyor. Çalışma hayatına katılan kadınlar, artık daha geç aile kurmaya ve daha geç çocuk sahibi olmaya başladılar. Çoğu kadın iş hayatında, belirlediği hedeflere ulaşmadan ve hayallerini gerçekleştirmeden önce aile kurmaya ve bebek sahibi olmaya yanaşmıyor. Aile kurduktan sonra ise bebeklerin bakımı ya anneanne ve babaannelere bırakılıyor ya da bakıcı arayışları başlıyor. Fakat bu durum anneleri suçluluk duygusuna itebiliyor.

 

Çalışan Anneler Neden Vicdan Azabı Duyuyor?

Çalışan bir kadının ailesine, evine ve çocuklarına yeterince zaman ayıramadığını düşünmesi ve bundan dolayı suçluluk hissetmesi yaygın görülen bir durumdur. Bunun sebebi ise yıllardır toplumumuzda süregelmiş anne modeli; yani kendini ev işlerine ve çocuklarına adamış, her an çocuklarının olabilecek ihtiyaçları için yanı başlarında hazır bekleyen, ailesi ve çocukları için yaşayan ve onlar için her türlü fedakarlığı yapabilecek anne modeli. Bazı anneler doğumdan sonra bir süre iş hayatına ara verip bebekleriyle ilgileniyor, ancak yeterli zaman geçtikten sonra çalışma yaşamlarına geri dönüyorlar.

 

Çalışma Hayatına Ne Zaman Geri Dönülebilir?

Çocukların annelerine fiziksel ve psikolojik olarak en çok ihtiyaç duydukları dönem 0- 3 yaş arası dönemdir. Bu dönemde en sağlıklı seçenek annenin çocuğa olabildiğince fazla zaman ayırmasıdır. Fakat 3 yaşından sonra çocuklar artık sosyalleşme ve çevreyi tanıma ihtiyacı duyarlar. Bu dönemden sonra özellikle anaokulu veya kreş dönemiyle birlikte, çocuk giderek başka bireylere yönelir. Bu dönem, anne için işe dönmenin zamanı olabilir.

 

Bakıcıyla Büyümek Çocukların Psikolojisini Nasıl Etkiliyor?

Bakıcıyla büyüyen ve annesiyle büyüyen iki çocuk arasında psikolojik açıdan anlamlı bir fark olmadığı gözlemlenmiştir. Yani, çalışmayan fakat çocuğuna karşı ilgisiz bir anne olabileceği gibi çalışan fakat evde çocuğuyla çok kaliteli vakit geçiren bir anne de olabilir. Yani annesiyle büyüyen bir çocuğun, bakıcıyla büyüyen bir çocuğa göre anneye bakış açısının daha olumlu olması mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.