Nikotin Alımı Spor Yapmayı Engeller Mi ?

Nikotin Alımı Spor Yapmayı Engeller Mi ?

Nikotin alımı spor yapmayı engellemek şöyle dursun, sporun mutlaka yapılması gerektiğini gösteren başlıca etkendir.

 

Nikotin alımının insanın genel sağlığına olumsuz etkileri günümüz sağlık otoritelerince kabul edilmiştir. Bunun sebebin, nikotinin zehirli maddeler içermesi ve bağımlılık yaratan kafein ve sitriknin maddelerini içinde bulundurmasıdır. Kişilerin nikotin bağımlısı haline gelmelerinin sebebi bu maddelerdir. Nikotin doğada renksiz ve sıvı halde bulunmasına rağmen günümüzde uğradığı kimyasal işlemler sonucunda insanların kolay ulaşabileceği zararı arttırılmış ve bırakılması en zor bağımlılık yaratan madde haline gelmiştir.

 

Nikotinin etkileri: Metabolizmaya giren nikotinin içerdiği zehirli maddeler sebebiyle akciğer başta olmak üzere temel yapı sistemlerinde deformasyon meydana getirir, Birçok hastalığın başlıca kaynağı olarak gösterilir. Bu hastalıkların başlı çaları, kalp ve damar yolu tıkanıkları, sırt ve bel ağrıları, ilaçlara karşı bağışıklık, erken menapoz, kısırlık, cilt kırışıklıkları, diş kaybı, prostat kanseri, akciğer kanseri, rahim kanseri, göğüs kanseri, mide kanseri, amfizrem, şeker hastalığı, kulak enfeksiyonları, iç kanama, kalp krizi, gırtlak kanseri, hamilelikte düşük, hamile kadınlarda çocukların kalbinde delik oluşması olarak gösterilebilir. Ölümle sonuçlanabilen bu deformasyonu gidermenin tek yolu yeni zehirli madde alımının kesilmesi ve önceki alınan zehrin vücuttan atılmasıdır.

 

Spor ve Nikotin İlişkisi: Spor, bilindiği üzere beden sağlının korunması için yapılan çeşitli aktivitelerdir. Bu aktivitelerin amacı bireyin metabolizmasının sağlıklı bir şekilde çalışmasıdır. Bozulan metabolizmanın kendini düzeltmesine yardım amaçlı yapılan bu aktivite elbette kendi metabolizmasına en çok zararı veren bireyler tarafından yapılması sağlıkları açısından çok büyük öneme sahiptir. Nikotin bağımlılarının spor yapmaları hem metabolizmalarına yaptıkları zararı gidermeleri hemze bağımlılıktan kurtulmalarının en garantili ve sağlıklı yöntemidir. Spor yapanların vücutlarından atılan toksinler bedenin rahatlamasına ve fonksiyonlarını düzenlemesine yardımcı olur. Spor yapan insanlarda oluşan endokrin (mutluluk) hormonu, çeşitli dış etkenlerle bağımlılık yapan maddelere duyulan ihtiyacı yok eder.

 

Hangi sporlar tercih edilmeli: Genellikle yaş ve vücut yapısına göre kişilerin yapabileceği sporlar değişmektedir. Bunun için bir uzmandan öneri alınmalı ve tek başına karar verilmemelidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.