Yoga Zayıflatır Mı?

Yoga Zayıflatır Mı?

Yoganın kilo vermeye yardımcı olup olmadığı uzun zamandır tartışılan bir konudur. Öncelikle bilmeniz gereken; yoga ya da herhangi bir spor disiplin içerisinde devam edilmediği sürece kilo vermenize yardımcı olmaz. Ayrıca sağlıklı beslenme de buna eklenmelidir ki hem sağlıklı hem de kısa sürede kilo vermek mümkün olsun. Sporla beraber sağlıklı beslenme ve yeteri kadar su tüketmeyi de bir yaşam biçimi haline getirirsek kilo vermek hiç de sanıldığı kadar zor olmayacaktır.

 

Yoga ile Kalori Yakmak

Kilo vermek denildiğinde asıl üstünde durulması gereken konu kalori yakmaktır. Yoga dersleri genellikle 1-1.30 saat kadar sürer ve o süre boyunca vücudunuzda ki kaslar sürekli çalışır durumda olur. Tabi ki, her gün düzenli olarak terleyerek yoga yapıldığında kilo verilir. Çünkü metabolizmanız çalışır, ödem ve vücudunuzda ki toksinleri atarsınız. Fakat yoganın amacı kilo vermek değildir ve olmamalıdır. Yoga mental olarak yapılan, sizi duygusal olarak rahatlatan bir uğraşıdır. Yogada önemli olan niyetinizdir. Sadece zayıflama ve kilo vermek amacıyla yoga yaparsanız bu yeterli olmayacaktır. Zayıf insanlar da yoga yapıp kilo almayı hedeflemezler. Yoga sizin vücudunuzun olması gereken forma ulaşmasını sağlar.

Yoga ile kalori yakmak zayıflamak

Yoga sadece vücudunuzu değil düşünce tarzınızı da değiştirebilir. Bu yüzden hayatta ki karar verme yeteneğiniz ve disiplininizi olumlu etkiler. Yani bu sayede sürekli yarım bıraktığınız diyetlerde, pazartesi günü başlayacağım diyerek bir türlü başlayamadığınız spor rutininize karar verip başlamanız çok daha kolay olur.

 

Nefes Alma Teknikleri ve Yağ Yakımı

Yogaya başladığınızda doğru nefes alıp verme tekniklerini de öğrenirsiniz ve vücudunuza doğru biçimde oksijen almaya başlarsınız. Doğru oksijen almak da vücutta yağ yakımına destek verir. Tabi ki yoga hareketlerinin vücudunuzu sıkılaştırması da göz ardı edilemez. Yoganın birçok çeşidi vardır. Rahatlama ve meditasyon yogaları ruhunuzu rahatlatmak için daha uygundur. Sıcak yoga da bulunan hareketler ise vücudunuz da ki birçok kası çalıştırıp vücudunuzun şekil almasına yardımcı olur. Tabi ki bu düzenli ve disiplinli yapılan yoga ile gerçekleşir. Yoga da çok ciddi egzersizler olmadığı için yogayı farklı egzersiz planları ile desteklemek amacınıza ulaşmakta çok daha kısa sürede iyi sonuçlar verir.

 

Stresi Azaltmak İçin Yoga

Sağlıksız ve düzensiz yemek yeme sebeplerinden birinin de stres olduğunu unutmamalısınız. Depresyon, kaygı bozukluğu gibi psikolojik durumlar kilo alma problemini ortaya çıkarır. Yoganın asıl amacı ise sizi stresten uzaklaştırmak, psikolojik olarak rahatlatıp kendinizi bulmanızı sağlamaktır. Dolasıyla sağlıksız beslenme alışkanlığınızdan kurtulmanız çok daha kolay olur. Ayrıca bazen uzun uğraşlar sonucu verdiğimiz kiloları duygusal boşluklar ile ya da kaybettiğimiz disiplinli çalışmalar yüzünden tekrar geri alabiliriz. Fakat yoga yaptığınız da bir hayat felsefesini de kabullenmiş olursunuz. Bu yüzden hayatınızda ki duygusal boşluklarla başa çıkmayı öğrenirsiniz ve tekrar kilo alma problemleri yaşamazsınız. Hayatınızı bir denge ve disiplin içinde tutabilirsiniz. Bu da kilo vermek için ihtiyacınız olan en önemli şeydir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.