Neşeli Kadınlar

Kişi Sporu Neye Göre Yapmalıdır ?

Kişi Sporu Neye Göre Yapmalıdır ?

İnsan bedeni kas yapısı ile hareket sağlamaktadır. Parmağımızı kaldırıp indirmekten tutunda göz kapaklarımızı açıp kapamak dahi bir kas hareketidir. Güçsüz ve zayıf kaslar bizim günlük yaşamımızı olumsuz etkilediği gibi hareket kabiliyetimizi de kısıtlamaktadır. Kaslarımızı güçlendirmenin en iyi yolu da sağlıklı beslenmenin yanında spor ve egzersizlerdir. Bedenin fiziksel ve zihinsel olarak gelişimini sağlayan belirli kurallar ve teknikler uygulayarak yapılan hareketlere spor denir.

 

Spor aktivitenin yapıldığı yere, bedenin aktiviteyi yaparken fiziksel hareketlerine göre, kullanılan malzemelere göre branşlara ayrılmaktadır. Ayrıca spor bireysel ve takım sporları olarak da gruplandırılmaktadır. Peki, kişi sporu neye göre yapmalıdır ? Spora başlamadan önce size ya da çocuğunuza uygun olan spor türünü belirlemek gerekir. Bunu belirleyecek olanda öncelikle kişinin kendisidir. Çünkü insan istemediği bir şeyi severek yapmadığı bir şeyi düzenli ve uygun yapmayacaktır. Oysaki spor düzen ve azim isteyen bir aktivitedir. Kişi sporu neye göre yapmalıdır denildiğinde öncelikle kendi fiziksel durumuna göre yapmalıdır diyebiliriz. Bedenen sağlık durumu vücudun sporun hangi dalına uygun hareket edebileceğini tespit etmek önemlidir.

 

Bu kişinin sporu neye göre yapacağını belirleyen önemli bir ölçüttür. Örneğin boy olarak uzaması tamamlanmış ya da sona yaklaşmış bir kişinin boyu toplumun boy ortalamasının altında ise iyi derece bir basketbol sporcusu olma şansı yok denecek kadar azdır. Basketbol belirli bir boy uzunluğu ve yüksek sıçrama kabiliyeti gerektiren bir sportif aktivitedir. Kişi sporu neye göre yapmalıdır ? Sorusunun en önemli cevabı ise sağlık durumuna göre olmalıdır. Nefes darlığı astım gibi solunum problemi olan ya da herhangi bir organ yetmezliği tansiyon hastası olan kişilerin yorucu ağır fiziksel hareketler içeren sporları yapması hayatlarını tehlikeye atacaktır.

 

İlk olarak yapılması gereken uzman hekimler tarafından sağlık durumunuzun kontrol edilmesidir. Eğer sağlık durumunuzda herhangi bir sıkıntıya rastlanılmamış ise yapmak istediğiniz spor dalında uzman bir eğiticiden ya da ulaşabildiğiniz güvenilir kaynaklardan seçtiğiniz branşın ne gibi fiziksel özellikler gerektirdiğini araştırıp bedeninizin buna uygun olup olmadığına karar vermelisiniz. Kişi sporu neye göre yapmalıdır ? Sadece fiziğe göre mi tabi ki değil. Spor bedenin gelişimin yanı sıra kişinin sosyal yapısının da gelişimini sağlayan bir aktivitedir. Takım sporları arkadaşlık kurma, paylaşımda bulunma, empati kurma gibi bir çok alanda kişileri geliştirir.

 

Ayrıca planlı düşünme yeteneği, anlık karar verme yeteneği de spor ile gelişim sağlar. Bunların dışında kişi sporu neye göre yapmalıdır denildiğinde kişilerin yaşlarına göre diyebiliriz. Her spor aktivitesi her yaşa uygun değildir. Eğer iyi bir sporcu olmak isteniyor ise bazı spor branşlarına erken yaşlarda başlanmalıdır. İnsanlar yaşlandıkça fiziksel olarak beden esnekliğini kaybedecektir. Metabolizma zamanla yavaşlar ve bazı sağlık sorunları daha hızlı reaksiyon gösterebilir. Yaşınıza uygun spor aktiviteleri yapmak sağlığınız açısından önemlidir.

 

Günümüz yüzyılının en büyük sorunu strestir. Kişi sporu neye göre yapmalıdır ? Sorusundan önce önemli olan konu kişi neden spor yapmalı olmalıdır. Benim spora ihtiyacım yok fiziğim gayet düzgün gibi cümleler duymaktayız. Oysaki spor sadece düzgün bir fiziğe sahip olmak için yapılmamakta. Kişiler neye göre spor yapacaklarına karar vermeden önce nasıl bir spora ihtiyaçları olduğunu iyi düşünmelidir. Gündelik yaşam yoğunluğu insanların ruhsal açıdan rahatlamasına imkân tanımamaktadır.

 

Teknolojik gelişimler kentsel yaşam bedenlerin düzenli hareketlerini kısıtlamaktadır. Bu nedenle spor günümüzde çok önemli hale gelmiştir. Spor hem fiziksel hem ruhsal açıdan insanı daha iyi duruma getirebilen bir aktivitedir. Stresi azaltan sosyalleşmeyi sağlayan spor aynı zamanda kendinizi zinde hissettirecektir. Uykularınızı daha düzenli hale getirerek huzurlu ve mutlu bir hayat sürmenize yardımcı olacaktır. Unutmayın düzenli olarak yapılan spor aktivitesi sizin hayat enerjinizi artırır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.