Zayıflamaya Nasıl Başlamalıyım?

Zayıflamaya Nasıl Başlamalıyım?

Öncelikle kilo vermeye başlamadan önce buna ihtiyacınız olup olmadığını bilmeniz gerekir ki doğru bir yol izleyebilirsiniz. Bunun için vücut kitle endeksini bilmen gerekir bunu arama motorundan bir hesap makinesi bularak ya da vücut ağırlığını(kg olarak), boy uzunluğunun (metre olarak) karesine bölerek kendiniz bulabilirsiniz. Bunları yaptıktan sonra çıkan sonuç eğer 18, 25 arasındaysa ideal kilodasın. Ama mesela vücut kitle endeksi 24 olabilir. Bunu 18 den aşağı olmayacak şekilde azaltmanız da herhangi bir sıkıntı yok demektir. Sonrasında kalori açığı yaratmanız gerekir.

 

Kalori Ne Demek?

Kaloriyi basitçe tanımlamak gerekirse besinlerden aldığımız enerji olarak tanımlayabiliriz.

 

Kalori Açığı Nasıl Oluşturulur?

Kalori açığı oluşturmak her insanda farklılık gösteren kilo, yaş, boy ve benzeri etkenlerin etkilediği gün içinde ihtiyacımız olan kaloriyi hesaplamamız gerekir. Bunu herhangi bir arama motorunda kalori amaç hesaplama gibi bir şey yazarak herhangi bir hesap makinesiyle bulabilirsiniz. Bunları bulduktan sonra diyelim ki günlük zayıflamak için ihtiyacınız olan kalori miktarı 1000 peki bunu aşmayarak kilo verebilirsiniz. Peki, gün içinde besinlerden aldığımız kaloriyi nasıl hesaplarız.

 

Kalori Nasıl Hesaplanır?

Kalori hesaplamanın birçok yolu vardır ben size burada iki tanesinden bahsedeceğim. Birincisi diyelim ki siz sabah bir tabak makarna yediniz bunu herhangi bir arama motoruna 1 tabak makarna kaç kalori yazarak makarnanın kaç kalori olduğunu bulabilirsiniz. Bu şekilde gün içinde aldığınız bütün besinlerin kalorilerini toplayarak günlük kalori miktarınızı bulabilirsiniz. Ama burada önemli bir nokta var hesapladığınız kaloriler kabataslak olup kesin değildir. Kesin olmasını istiyorsanız evinize hafif tartı alarak besinleri gram olarak aratıp o şekilde kalori miktarlarına ulaşabilirsiniz (100 g makarna kaç kalori gibi). İkinci yol ise telefonlarda bulunan kalori hesaplama programlarını kullanarak günlük kalori ihtiyacınızı bulabilirsiniz.

 

Kilo Vermek Nasıl Hızlandırılır?

Kalori açığı oluşturdunuz ama bu sizi istediğiniz hızda kilo vermenize yardımcı olmuyorsa, burada bir yardımcı olan spor devreye girmektedir. Ama dikkat etmeliyiz her spor kilo vermenize aşırı yardım etmemektedir. Sizi daha çok terletecek ve yoracak sporlar kilo vermenize yardımcı olur. Mesela futbol, basketbol, koşu ve benzeri sporlar kilo vermenizde size çok yardımcı olacaktır.

 

Kilo Verirken Beslenmenin Önemi

Beslenmek elbette ki bu işin temel noktalarından biri eğer beslenmemizde bir kaç noktaya dikkat edersek daha hızlı kilo vermek mümkün. Eğer gün içinde çok fazla karbonhidrat alıyorsanız (ekmek, makarna, baklava ve benzeri) karbonhidratlar kan şekerinizi hızlı bir şekilde artıracaktır. Sonra yüksek kan şekeriniz birden düştüğünde tekrar acıkacaksınız. Eğer kilo vermek istiyorsanız kalori ihtiyacınızı karbonhidratlardan karşılamamanız sizin faydanıza olacaktır. Mesela vücut protein yapılı besinleri (kırmızı et, tavuk eti ve benzeri) sindirirken onlardan alacağı enerjiden daha fazlasını harcar. Yani diyetinizde et önem verirseniz zayıflama hızınız artığını sizde çok net bir şekilde göreceksiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.