Neşeli Kadınlar

Diyet Süresince Uyku Düzeni Nasıl Olmalı ?

Diyet Süresince Uyku Düzeni Nasıl Olmalı ?

Diyetlerin başarılı olmasını sağlayan birçok önemli faktör vardır. Uykuda, bu noktada diyetlerde başarılı sonuçlar elde etmenin en temel faktörlerinden birisidir. Kişi, yeterince uyku alamıyor ya da mevcutta bir uyku düzenine sahip değilse ne yazık ki yapmış olduğu diyetten umduğu verimi alamaz. Bununda altında yatan bir kaç farklı neden bulunur.

 

Diyet Süresince Uyku Düzeni Nasıl Olmalı ?

 

1) Düzenli Uyku: Öncelikle, uykunuzu belli bir düzene almanız gerekmektedir. Bir gün 4 saat, ertesi gün 8 saat ya da tatil günlerinizde 10-12 saat uyumanız, size hem genel sağlık hem de diyet noktasında birçok olumsuz etki yaratacaktır.

 

2) Gece Uykusu: Sadece düzenli uyku yeterli değildir. Eğer her gün, gün içerisinde uyuyorsanız ne yazık ki verimli bir uyku deneyimi yaşayamazsınız. Uykunun sağlıklı ve vücudu dinlendirici olması için mutlaka gece saatlerinde alınması gerekir. Böylelikle gün ışığından ve gün içerisindeki hareketli halden de geri kalmamış olursunuz.

 

3) Saat Ayarı: 7-8 saatin altında uyumak, genel anlamda yeterli ve sağlıklı değildir. Aynı zamanda 7-8 saatin üzerinde uyumakta birçok araştırmaya göre sağlıklı, verimli değildir. Bu noktada sizler geceleri uyumalı, düzenli uyumalı ve en fazla 7-8 saat kadar uykuda kalmalısınız.

 

Yukarıdaki düzene göre hareket eder ve her gece düzenli bir şekilde belirlediğiniz saatlerde yatar, belirlediğiniz saat aralığında kalkarsanız emin olun diyetten çok daha fazla verim almaya başlarsınız. Zira diyet süreci, her anlamda vücudun daha çok çalıştığı ve doğal olarak daha fazla enerjiye ihtiyaç duyduğu bir süreçtir. Düzenli uyku ise, sizlere bu gerekli enerjiyi sunacak en büyük araçtır.

 

Ek Not: Düzenli uyku, metabolizma ve sindirim sisteminin de daha sağlıklı, daha etkin çalışmasına yardımcı olur. Böylelikle diyet sonrası süreçte de, verilen kiloları yeniden geri almamak adına vücudunuz daha etkili bir sindirim çalışması içerisinde bulunur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.