Spor Yapan Kişi Nelere Dikkat Etmelidir ?

Spor Yapan Kişi Nelere Dikkat Etmelidir ?

Spor sağlıklı kalabilmek adına çok önemlidir. İnsanlar kilo vermek, kilo almak, dinç gözükmek, akciğer kapasitesini artırarak nefesini güçlendirmek veya sadece hobi olsun diye spor yaparlar. Peki, spor yaparken nelere dikkat etmeliyiz hiç düşündük mü ?

 

ISINMA

Spordan 10 dakika önce ısınma hareketleri yapılmalı. Yavaş tempo koşu ile vücut egzersize hazır hale getirilmelidir.

 

BESLENME

Vücut spor esnasında enerjiye ihtiyaç duyar. Karbonhidratların vücudun temel enerji ihtiyacını karşıladığını biliyoruz. Peki, hangi besinler bol miktarda karbonhidrat bulundurur? Makarna, ekmek, fasulye, pirinç ve tahılda bol miktarda karbonhidrat bulunur. Spordan önce bu tarz besinler tüketerek enerji ihtiyacını karşılamış oluruz. Bu sayede yorulmadan spor yapabiliriz.

 

NE ZAMAN BESLENMELİYİZ ?

Spordan yaklaşık 2 saat önce yemeyi kesmeliyiz çünkü vücut besinleri sindirmek için çaba harcayacaktır. Bu da spor esnasında hazımsızlığı neden olacaktır.

 

SU İÇMEK ŞART

Su kaslar için çok önemlidir. Kasların kasılmaya karşı direncini artırır. Vücut spor esnasında sıvı kaybedeceği için spordan 2 saat önce spor esnasında yaklaşık 500 ml şu içilmelidir.

 

GÜÇLÜ KEMİKLER İÇİN 

Kalsiyum kemiklerin güçlü olması çok önemli bir minarelidir. Spor esnasında sakatlık yaşanmaması için kalsiyum ağırlıklı besinler tüketilmelidir. Süt ve süt ürünleri bolca kalsiyum içerir.

 

KAFEİNDEN UZAK DURUN

Kafein uykusuzluk, hipertansiyon ve çarpıntıya neden olur. Bu tarz problemleri olanların kafeinden uzak durması gerekir.

 

BUNLARI YEMEYİN !

Spor öncesinde gaz yapıcı ve bağırsakta fazla kalıcı besinler tüketmeyin. Özellikle kuru yemiş ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun. Aynı şekilde yağlı besinlerden de uzak durun. Yağlı besinler vücutta uzun süre sindirilmeden kalacağı için spor esnasında rahatsızlık verebilir.

 

SPORDAN SONRA NE YEMELİYİZ ?

Egzersiz sonrasında 250 ml yağsız süt ve 1 adet muz yenilmesi her zaman tavsiye edilir. Bu besinler kaslarda azalan karbonhidrat depolarını büyük oranda yeniler.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.