Adet Sancısı Her Kadında Aynı Şiddette Midir ?

  • 11 Şubat 2017
  • 2.163 kez görüntülendi.
Adet Sancısı Her Kadında Aynı Şiddette Midir ?

Adet sancısı bazı kadınlarda hiç ya da yok denecek kadar az olmakla birlikte bazı kadınların her ay bir ya da birkaç gününü yatakta ve ağrılarla geçirmesine sebep olan korkunç bir süreçtir. Günlük hayatı olumsuz etkilemesinin yanı sıra kadınların zaten huzursuz geçirdikleri bu hassas döneme ek olması mutsuzluğa sebebiyet vermektedir.

 

Adet Sancısı Nedir ve Neden Olur ?

Adet sancısı tıp bilimin de “dismenore” adını alır ve sebebi ise yalnızca bir bulguya dayanmaz. Genellikle adet döneminden bir gün önce başlayan ve adet döneminin ilk birkaç günü süren ağrılar rahim kasılmalarının güçlü oluşu ile açıklanmaktadır ve genellikle normal karşılanmaktadır. Ancak ağrıların normal sancıların üzerine çıkması ve dayanılamayacak boyutlara ulaşması yalnızca adet döngüsü ve rahim kasılmaları ile ilgili olmayabileceğinden jinekolojik bir muayeneden geçmek gerekmektedir.

 

 Adet Sancısı Her Kadında Aynı Şiddette Midir ?

Adet sancısı birçok kadında görülmesine karşın her kadında görülmez. Görülen belirtiler ağrı şekli ve şiddeti de her kadın için farklıdır. Farklı bünye ve farklı bedenlere sahip kadınların aynı şekilde ağrılara sahip olmaması doğaldır. Kadınların bazılarında kasıklarda ki şiddetli yahut hafif şiddette ki sancılar şeklinde kendini gösteren adet sancısı bazı kadınlarda ise beraberinde sırt ağrısı, bel ağrısı, huzursuzluk, mide bulantısı gibi belirtileri de getirebilmektedir.

 

 Adet Sancısı Nasıl Geçer ?

Adet sancısını beraberinde getiren sebeplerden biri de üşümektir. Bu yüzden adet dönemi başlamadan önce soğuk almaya karşı dikkatli davranmak, adet dönemi içerisinde bol sıvı tüketmek, sıcak içecekler tüketmek sancıları hafifletmekte oldukça etkili olmaktadır.

 

Adaçayı, rezene gibi bitki çayları içmek ve karın bölgesine sıcak uygulaması veya masaj yapmak da alternatif ağrı hafifletme yollarındandır. Doktorlar ise genellikle ağrının şiddetine göre hafif yahut biraz daha ağır ağrı kesici uygulamaları ile sancı sorununa çözüm sunmaktadır. Bazı durumlarda ise doktorlar muayene sonucunda adet sancılarına doğum kontrol hapları ile çözüm olmaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.