Baş Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir ?

  • 21 Temmuz 2017
  • 2.437 kez görüntülendi.
Baş Ağrısına İyi Gelen Şifalı Bitkiler Nelerdir ?

Baş ağrısı, günümüz de insanların büyük bir problemi haline gelmeye başladı. Yediden yetmişe herkesin başına gelebilen baş ağrısı bazen inanılmaz şiddetlere ulaşıyor. Baş ağrısı migren ve sinüzit hastalıklarıyla ortaya çıkmasının yanında konser gibi aşırı gürültülü yerler de bulunmak, beyni aşırı meşgul edecek işlerle uğraşmak ya da çalışmak gibi nedenlerle de karşımıza çıkabilir. Yani baş ağrısı duruma göre sürekli tekrar edici ya da geçici olabilir. Peki, bu dayanılmaz ağrının var mıdır bir çözüm yolu ?

 

Yapılan tıbbi araştırmalar sonucunda ulaşılan sonuçlar eşliğinde baş ağrısına karşı birçok ilaç, kapsül ve ya tablet geliştirilmiştir. Baş ağrısının durumuna göre belirlenen reçeteyle belirli dozda ve sıklıkla alınabilen bu ilaçların çoğu zaman tedaviye yardımı kanıtlanmıştır ancak bunların yanında evde yapabilecek bazı yöntemler de vardır. Bu noktada ilaç sanayisinin en çok kullandığı bitkiler karşılıyor. Pek çok derde deva olan şifalı bitkiler baş ağrısını azaltmak ya da tamamen yok etmek aşamasında yardımcımız oluyor. Üstelik kullanılan ilaçların yanında bitkilerin tamamen doğal olması sağlığımız için olumlu etki yapmakta.

 

Baş ağrısına iyi gelen şifalı bitkiler nelerdir ?

Zencefil: Birçok hastalığın tedavisine yardımcı olan zencefil diğer bitki türlerinden farklı olarak baş ağrısını geçirmekte değil de önlemekte de büyük rol sahibi. Aktarlarda ve ya farklı şifalı bitki satan yerlerde kolaylıkla bulunabilecek bir bitki türüdür.

 

Nane: Yanına yaklaşıldığında buruna gelen mis kokularıyla tanınan nanenin bitki çayıyla kullanımının yanında yağ haline getirilerek ağrıyan kısma sürülmesi tavsiye edilmektedir. Bu yöntemi uygulayan insanların tavsiyesinin yanında bilimsel bir kanıtı olmamaktadır.

 

Kedi Otu: Baş ağrısına yararlı bir bitki olan kedi otu, sakinleştirici özelliğiyle de bilinmektedir. İlaç sanayisinde çoğu ilacın ham maddesin de görülen bu bitki baş ağrısını yatıştırmak için kullanılabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.