Hangi Vitamin Eksikliği El Titremesi Yapar?

  • 16 Kasım 2020
  • 1.578 kez görüntülendi.
Hangi Vitamin Eksikliği El Titremesi Yapar?

Titreme adı verilen tremor, vücudun bir bölümünün istemsiz ve kontrolsüz ritmik hareketidir. Ağırlıklı olarak elleri ve başı etkiler ve bazı durumlarda çene, ses telleri, bacaklar ve dilde de görülebilir. Dinlenme ve aktivite sırasındaki titreme oluşumuna göre titreme iki türe ayrılır. Dinlenirken titreme genellikle ellerde ve parmaklarda görülür ve hareket ederken kaybolur.

Çoğu insan el titremesini Parkinson hastalığı ile ilişkilendirse de, araştırmada bulunan en yaygın neden temel titremedir. Esansiyel titreme, en yaygın hareket bozukluğudur. En sık ellerde, özellikle kalem kullanmak, ayakkabı bağlamak ve bardaktan su içmek gibi aktivitelerde görülür. İstemsiz titreme de denir. Kendi başına hayati tehlike oluşturmaz ancak günlük aktivitelerde zorluklara neden olabilir ve zamanla şiddeti artabilir. Tokalaşmadan kaynaklanan tiremeler her yaşta ortaya çıkabilir, ancak en çok 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür.

 

El titremesi Belirtileri Nelerdir?

Tremorun ana semptomları kontrol edilemeyen istemsiz ve ritmik titremelerdir. Ne kadar erken başlarsa o kadar ciddileşir. Yaşlandıkça daha ciddi ve bariz hale geliyor. Belirtiler genellikle önce ellerde ve kollarda ortaya çıkar ve sonra yavaş yavaş vücudun diğer bölgelerine yayılır. Tokalaşma (tremor) genellikle Parkinson hastalığı ile ilgilidir. Ancak bu, temel titremede en yaygın olanıdır. Bu iki durum arasında bazı farklılıklar ve pratik bilgiler vardır:

El titremesi, bir kalem veya başka bir şey tutarken, bir bardaktan su içerken, çatal ve kaşıkla yemek yerken, el sıkışırken, kahve içerken, ayakkabı bağlarken, el sıkışırken ve eller vücutta veya dizlerde dinlenirken olduğu gibi, her iki eli de kullanırken oluşur.

Birincil titremede görülen el titremesi herhangi bir sağlık problemine sebep olmaz. Parkinson hastalığında hareketin yavaşlamasına, yürüme bozukluklarının gelişmesine ve diğer nörolojik semptomlara neden olur.

 

El Titremesi Nedenleri Nelerdir?

Nöbet veya inme merkezi sinir sistemi hasarı: Vücuttaki kasların ve eklemlerin hareketini kontrol eden kısım, beyin ve beyincik gibi merkezi sinir sistemidir. Ellerde ve vücudun diğer bölgelerindeki hasar veya işlev bozukluğundan kaynaklanan kontrolsüz kas kasılmaları titremeye neden olabilir. El tremorunun diğer nedenlerine baktığımızda: Alkol bağımlılığı veya yoksunluğu, sık sigara kullanımı, aşırı kafein alımı ve tiroit anormallikleri sebep olabilir.

 

Demir Eksikliği ve Anemi El Titremesine Sebep Olur Mu?

Ülkemizde kansızlığın en yaygın nedeni demir eksikliğidir. Kansızlık veya anemi denilince akla ilk gelen demir eksikliği anemisidir. Baş dönmesi, yorgunluk, ellerde görülen titreme ve kalp sorunları gibi birçok semptomu vardır. Demir eksikliği olduğunda vücuttaki dopamin adı verilen madde azalır. Bu madde, sinir sisteminin hareketini düzenlemek ve koordine etmek için gereklidir. Eksikliğinden dolayı özellikle el ağrısı olmak üzere, kas ve titreme gibi istemsiz kasılmalar meydana gelir.

 

B12 Eksikliği El Titremesine Neden Olur Mu?

B12 Vitamininin, vücuttaki kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ve sinir sisteminin gelişmesinde ve yenilenmesinde önemli bir etkisi vardır. B12 eksikliği, anemi ve birçok nörolojik problem nedeniyle el titremesine sebep olan problemlerden biridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.