Diş Gıcırdatma Hastalığından Nasıl Kurtulabiliriz?

  • 04 Ekim 2019
  • 1.849 kez görüntülendi.
Diş Gıcırdatma Hastalığından Nasıl Kurtulabiliriz?

İnsanlar uykudayken hareketlilik gösterir ve genellikle uyurken ne yaptıklarından habersizlerdir. Horlama, uykuda konuşma, uyurgezerlik bunlar arasında. Bunlardan bir diğeri de diş gıcırdatma yani tıptaki adı ile bruksizm.

 

Çoğu insan uyurken dişlerini gıcırdattığından habersizdir. Çünkü bruksizm uyku halinde bilinç dışı gerçekleşir ve ortalama her 5 kişiden 2’sinde bulunmaktadır. Bruksizme sebep olan birçok etken bulunmakla birlikte bunların en önde geleni strestir. Aşırı sinirli, titiz veya hassas olmak, dişlerin dizilişindeki bozukluklarda bruksizme sebep olan etkenler arasında. Diş gıcırdatması dolguların ve dişlerin kırılmasına, sabah uyandığınızda baş ağrısı, yüz ağrısı gibi zararlara yol açabilmektedir.

 

Diş Gıcırdatma Hastalığının Tedavisi

 

Asıl merak edilen soru bu hastalığın tedavisi olup olmadığı. Bruksizmin sebep olduğu sorunların tedavisi varken bruksizmi tam olarak ortadan kaldıracak bir tedavi bulunmamaktadır. bruksizm bazen diş problemlerinin çözümlenmesi ile tedavi edilebilirken bazen de kas gevşetme yöntemleri, ilaç enjeksiyonu ya da stres için tavsiyelerde bulunularak tedavi edilmeye çalışılır.
Stresten arındırılmak tedavide birinci etken olduğu gibi dişleri koruyup hasarı azaltmak için bazı yöntemler denenir. Dişleri korumak için gece koruyucuları olan silikon plaklar kullanılmaktadır. Bu plaklar dişlerin birbirine temasını kesmek için alt ve üst dişlerin arasına yerleştirilir. Bu silikon plaklar sadece zararlardan korunmak içindir. hastalığı ortadan kaldırmak için stres terapisi, rahat uyumanızı sağlayacak önlemler, diş sağlığınıza dikkat gibi tedavilere başvurmalısınız.

 

Diş Gıcırdatma Hastalığının Doğal Tedavi Yöntemleri

 

Günümüzde doğal olan her şeye yöneliş olduğu gibi doğal tedavilerde insanların önem verdiği konular içerisinde. Diş gıcırdatma hastalığının doğal çözümlerini arayan okuyucularımız için hastalığı tedavi edecek veya etkisini azaltacak bir kaç öneriyi aşağıda topladık.

 

Masaj

 

Uyumadan önce yüz kaslarınıza çenenize omuzlarınıza nane yağıyla masaj yaparsanız kasların gevşemesini sağlarsınız. Bu da dişlerinizin kenetlenmesini önleyecek ve gıcırdatma ortadan kalkacaktır.

 

Sıcak Kompres

 

Kasları gevşetecek bir diğer yol ise sıcak kompres yapmak. Sıcak suya batırılmış bir havlu yardımı ile çene etrafına koyduğunuzda gevşeme sağlanacaktır.

 

Bitkisel Çaylar

 

Stresli ve gerginseniz sizi rahatlatıp sakinleştirecek bitkisel çaylar içmeniz bu hastalığa engel olacak doğal çözümler arasında.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.