Neşeli Kadınlar

Erken Yaşta Neden Kalp Krizi Meydana Gelir?

  • 26 Kasım 2019
  • 1.639 kez görüntülendi.
Erken Yaşta Neden Kalp Krizi Meydana Gelir?

Erken yaştaki ölümlerin üçte ikisinin sebebi kalp hastalıklarıdır. Erken yaşta neden kalp krizi meydana gelir? Erken yaşlardaki ani ölümlerin arttığı görülmektedir. Ani kardiyak ölümlerinin ana sebebi kalp damar tıkanıklığıdır. Bu, hiç sebep yokken aniden ölümler olarak görülen durumdur.

 

Ana Sebep Sigara Mı?

Kalp damar tıkanıklığı sebebi ile oluşan kalp krizleri ani ölümlere yol açar. Erken yaşlardaki ölümlere; sigara ve kokain gibi uyuşturucu madde kullanımı, doğuştan gelen nedenler, yüksek kolesterol, genç yaşlarda başlayan şeker rahatsızlığı, yüksek tansiyon ile doğuştan gelen koroner damar çıkış aykırılıkları gibi etkenler sebep olmaktadır.

Uzmanlar, kalp hastalığının doğrudan yaşlılıkla bir ilgisi olmadığı görüşündedir. Uzmanlar asıl nedeni, öncelikle sigara ve uyuşturucu maddelerin kullanılması olarak gösterir. Günümüz modern sanayi toplumunun yanlış beslenmesi de hastalığı tetiklemektedir. Obezite ile yoğun stres de etkenler arasında sayılmaktadır. Tüm bu etkenler, erken yaşlardaki kalp krizlerini tetikleyen etmenlerdir. Uzmanlar, yapılan otopsi sonuçlarından elde edilen verilerin bunlar olduğunu açıkladılar.

 

Erken Yaşta Neden Kalp Krizi Meydana Gelir?

Ani ölümlerin genel sebebi olarak geçirilen kalp krizi gösterilir. Yapılan otopsilerde ortaya çıkan sonuç; ölümlerin üçte ikisinin kalp damar tıkanıklığından olduğunu göstermektedir. Toplumun genel beslenme alışkanlıklarındaki ani değişimin bunda etkili olduğu görülür. Doğal gıdaların yerini sanayi ürünü gıdaların alması başlıca etkenler arasında yer almaktadır.

 

Spor Yaparken Ani Ölümler!

Basın yayın organlarında, spor yaparken aniden yere yığılan gençlerin haberleri okunur. Bu, kalbin o ana kadar geçirdiği evrelerin artık son raddesidir. Kalp damar yollarındaki tıkanmanın bir sonucudur. Kullanılan sigara ve bağımlılık maddeleri buna birincil derecede tesir etmektedir. Damarları tıkayan maddeler ile spor yaparken kalbe yüklenilmesi birleştiğinde, kalp krizi ortaya çıkmaktadır.

Gözlerin kararması, nefes darlığı ve şiddetli kalp çarpıntısı krizin belirtilerindendir. Krize 4 ila 6 dakika arasında yapılan müdahale çok önemlidir. Bu ani gelişme, bir iki saat içerisinde hastanın ölümüne sebep olmaktadır. Öldürücü ritim bozukluğu sebebi ile hasta yaşamını kaybetmektedir. Bu rahatsızlığa da kalp kası iltihabı, ritim bozuklukları, kalp yetersizliği, toksinler gibi birçok etki neden olabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.