İnsanların Sağlığıyla Oynayan İlaç Firmaları

  • 21 Ekim 2019
  • 2.025 kez görüntülendi.
İnsanların Sağlığıyla Oynayan İlaç Firmaları

Teknoloji artık hayatımızda vazgeçilmez bir yere sahip. Her işimizi elektronik aletlerle, makinelerle yapmaya başladık. Hatta kullandığımız telefonun şarjı bitince bile ”şarjım bitti” şeklinde ifade ediyoruz. Eski dönemlerde insanlar bu aletler olmadan nasıl yaşıyorlardı, bunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Oysa önceki zamanlarda insanların bu tarz imkanları yoktu ve o şekilde yaşama ayak uyduruyorlardı. Tahmin ediyoruz ki bu zamanlardaki teknolojiyi görselerdi onlar da büyük bir şok geçirirlerdi.

 

Kimyasal Maddeler

Yaşadığımız çağda kimyasal maddeler de hayatımızın büyük bir alanını ele geçirmiş durumda. Yediklerimiz, içtiklerimiz, kullanmış olduğumuz eşyalar ve malzemeler bile kimyasal ürünlerden oluşuyor veya içlerinde barındırıyor. Örneğin içtiğimiz bir meyve suyunun bile gerçek meyvelerden yapılmadığını hepimiz biliyoruz. Bakkal veya marketlerden aldığımız beslenme ürünlerinin de öyle. Hiçbiri doğal malzemelerden veya kaynaklardan yapılmıyor. Hepsinin içeriği kimyasal ve gösterilen ürüne yakın bir aromayla tatlandırılıyor. Gerçek ürünlerden yapılan doğal malzemeleri ise almaya herkesin gücü yetmiyor. Organik olmayan ürünler vücudumuza içten içe zarar vermeye başlıyor ve ilerleyen yaşlarda veya vücudumuzun savunma sisteminin zayıfladığı anda bize zararlarını belli ediyor. Hal böyle olunca hastalıklar ve sakatlıklarla karşılaşmak işten bile değil.

 

İnsan Sağlığı

Günümüzde herhangi bir sağlık sorunuyla karşılaşmayan insanlar yok denecek kadar az. Gittiğiniz hemen her hastanede bir insan seli mevcut. Genç ve yaşlı nüfus arasında artık çok fazla bir fark yok çünkü iki grup da aynı hastalıklarla mücadele ediyor. Henüz anne karnında bile hastalıklarla karşı karşıya kalmış bebekler var. Ve çoğu hastalığın tedavisi ise ancak ilaçlarla sağlanabiliyor.

 

İlaçlar ve Sağlık

Hastalılarla mücadelede en büyük rolü ilaçların oynadığını söylemiştik. Peki, bu ilaçlar nereden geliyor? Tabi ki bu işin de uzmanları var. Bilim adamları her geçen gün hastalıkların tedavisini sağlayacak ilaçlar keşfediyorlar. İlaç firmaları da bunları farklı içerikler ve farklı fiyatlarla bizlere satıyor. Her ilaç bir hastalığı iyileştiriyor. Ancak atladığımız bir konu var. Bu ilaçlar ya bize zarar veriyorsa?

 

İlaçlar ve İçerikleri

Her ilacın etkisi, iyileştirdiği hastalık farklıdır. Bir hastalık ya da sakatlıkla karşılaştığımızda ilaç kullanmadan iyileşmemiz mümkün değil. Dolayısıyla ilaçlara olağanüstü bir bağımlılığımız var. Tabi ki ilaç firmaları da bu durumdan faydalanmak için ellerinden geleni yapıyorlar ve bu sektörde bilmediğiniz büyük bir oyun dönüyor. Kullandığımız ilaçların içinde bize faydası olduğu kadar zararı olan maddeler de mevcut. Örneğin öksürük şuruplarının bazılarında bağımlılık yapıcı maddeler olduğunu veya kemoterapi dediğimiz kanser hastalığının tedavisini sağlayan ilaçların içinde sağlıklı hücrelere zarar veren maddeler de olduğunu biliyor muydunuz?

Yani siz iyileştiğinizi düşünürken aslında başka bir hastalığa yakalanıyorsunuz ve bundan haberiniz bile yok. Yeni hastalıklar da yeni ilaçlar kullanmanıza sebep oluyor ve böylece sonsuz bir döngünün içine giriyorsunuz. Bu ilaçları üreterek ve satarak para kazanan firma da servetine servet katıyor.

 

Ne Yapmalıyız?

Sağlık asla ihmal edilecek bir konu değil. En ufak bir rahatsızlık bile hayat kalitemizi en aşağılara çekebiliyor. Bu nedenle kendimize azami dikkat göstermemiz gerek. Mümkün oldukça doğal beslenmek, kimyasal maddeleri hayatımızdan çıkarmak bu önlemlerin başında geliyor. Spor yapmamız, beslenmemize dikkat etmemiz gerek. Hasta olduğumuzda ise olabildiğince doğal yöntemlerle iyileşmeye çalışmak gerekiyor. Örneğin grip olduğumuzda C vitamini içeren meyve-sebzeler yemek, bağışıklığımızı yükseltmek ve istirahat etmek gibi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.