Muzun Faydaları Nelerdir ?

  • 17 Nisan 2017
  • 2.160 kez görüntülendi.
Muzun Faydaları Nelerdir ?

Muz, vitaminler ve lifin yanı sıra, doğal bir enerji kaynağıdır. İçerisinde doğal şeker olan üç maddeyi de bulundurmaktadır: Sakaroz, glikoz, früktoz. Doğal enerji kaynağı olması sebebiyle de profesyonel sporcuların başlıca tükettiği besindir. Muz ile ilgili bu kadar olumlu düşüncenin sebebi, tabii ki sadece bunlar değil. Peki, muzun faydaları nelerdir? Hadi devam edelim.

 

MUZUN FAYDALARI NELERDİR ?

Muz, sahip olduğu ve vücudun mutluluk hormonuna dönüştürdüğü triptofan adında bir protein sayesinde rahatlamaya ve mutlu hissetmeye sebep olur. Böylelikle özellikle kötü ruhsal dönemlerin destekleyicisidir. Barındırdığı B6 vitamini sayesinde, kandaki glikoz dengesini sağlar ki bu da negatif ruh hali durumunu ortadan kaldırmaya yardımcıdır. Anemi hastalarındaki eksikliklerden biri olan, hemoglobin maddesinin üretimi için vücut mekanizmasını harekete geçirerek, iyi yönde kontrol altına alınmasına oldukça fazla destek sağlar.

 

Muz, zengin bir potasyum deposu olmasından dolayı ve tuzu az olduğundan, tansiyonla baş eden mucizevi bir meyvedir. Sabahları uyku hali uzun sürer ve dinçlik kazanmak için çeşitli yollar düşünülür, muz kan şekerinin değerini yüksek tutmaya yarayan bir meyve olduğu gibi dinçlikte kazandırmaktadır. Aynı zamanda sınava girecek olan kişilerin sınav öncesi dönemlerde tükettiği muz sayesinde daha da başarılı oldukları gözlemlenmiştir.

 

Akşamdan kalmış olmanın verdiği sersemlikle ilgili ne yapılacağını şaşırır insan, fakat en iyi yollardan biri muzlu bir sütün bal ile tatlandırılmış hali. Midenin rahatlaması, enerji vermesi ve kan şekerini dengelemesi paha biçilemez.

 

Gördüğünüz gibi muzun faydaları saymakla bitmiyor ama daha devam ediyoruz.

 

Özellikle kabızlık sorunu olanlar için ilaçlar yerine, günde 1 muz tüketilmesi bağırsakların harekete geçirilmesi için oldukça başarılı olacaktır. Sivrisinek ve böcek ısırmalarında da, muz kabuğunun birçok şeye iyi geldiğinin tartışmalarıyla birlikte iyi gelmesi birçok kişi tarafından söz konusu olabilmektedir, özellikle de şişlik ve tahrişin azaltılmasında. Böcek ısırmalarına karşı kullanılan krem öncesi muz kabuğunun o bölgeye sürülerek uygulanmasının iyi geldiği söylenmektedir. Muz, B vitamini açısından oldukça zengin bir meyve ve bu vitaminin sakinleştirici etkisi bilindiğinden sinirlerin gevşemesinde rolü vardır.

 

Sinirle birlikte stresle de baş edebilmek için yöntemler aranmaktadır, genellikle tatlı krizi ve açlık hissini bastırmak için abur cubur veya çikolataya yönelmektedir insanlar fakat muz yiyerek bu etkenleri kontrol altına almak mümkün. Böylece kilo almaya da engel olmuş oluruz.

 

Mideye iyi gelerek tahrişi azaltan, mide asidini dengeleyen muz, sıkıntı oluşturmadan yenilebilecek yegâne çiğ besindir. Bağırsak sisteminin düzenlenmesinde de yardımcıdır.

 

Sigara kullananlar bu özellikle sizin için, içerisinde bulunan mineraller ve vitaminler sayesinde nikotin krizlerinin yaşanmasını engeller. Zengin potasyum, magnezyum,B6,B12 kaynağıdır.

 

Muz içerisinde bulunan potasyum, nabız dengesini sağlamakla birlikte beyne oksijen göndermeyi sağlar ve su dengesini düzenler. Stresli olunan dönemlerde, bir muz tüketmek tekrar vücudumuzdaki bu değerlerin normale dönmesi için takviye olacaktır. Yapılan araştırmalar sonucunda elden edilen bilgilerle muz, felcin sebep olduğu ölümleri neredeyse yarı yarıya azaltmaktadır.

 

Muz, birçok hastalık için doğal kaynak olmakla birlikte, başka meyvelerle kıyaslandığında da içerisinde daha fazla mineraller ve vitaminler barındırmaktadır. Örneğin elmaya göre; 3 kat fosfora,5 kat A vitaminine ve diğer minerallere de sahiptir. Bu yüzden muz günlük hayata dâhil edilmesi gereken değerli maden niteliğindeki meyvelerdendir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.