Diş Sağlığı İçin Önerilen Besinler Nelerdir?

  • 25 Kasım 2019
  • 1.968 kez görüntülendi.
Diş Sağlığı İçin Önerilen Besinler Nelerdir?

Diş, insan için önemli bir organdır. En çok ihtiyaç duyduğu ve kullandığı organın sağlığı da bir o kadar önemlidir. Diş sağlığı için önerilen besinler vardır. Bu besinler, vücuda gıda olarak faydasının yanında diş sağlığına katkısı ile de bilinirler.

 

Çift Yönlü Korumanın Adı Kereviz

Kereviz, dişleri iki yönlü korur. Fazla çiğneme gereksinimi olan bir sebzedir. Bu çiğneme ile daha fazla tükürük oluşur. Oluşan tükürükler de bakterileri yok eder. Bu da dişe fayda sağlar. Ayrıca lifli yapısı, sert tabiatı ile de dişlere masaj yapar. Diş aralarının temizliğine katkı sunar.

Diş sağlığı için faydalı besinlerden biri de peynirdir. Peynirin çok yönlü faydası vardır. Öncelikle ağızdaki PH dengesini ayarlar. Çürüklerin koruyucu kalkanıdır. Yeni çürüklerin oluşumuna mani olur. Şeker ihtiva eden bir gıdanın hemen akabinde ağıza alınacak bir parça peynir ile şekerin olası tüm tahrifatı giderilir.

 

Bakteri Düşmanı Bir Madde

Yeşil çayın içinde en güçlü POLİFENOL; KATEŞİN denilen madde vardır. Bu madde, ağız içindeki bakterileri yok eder. Ayrıca kansere karşı da etkilidir. Maddenin bir diğer faydası, ağızdaki kokuyu gidermesidir. Zira kokuya sebep olan bakterileri ağızdan uzak tutar.

C vitamini eksikliği dişleri hassas yapar. Bakteriler karşısında da direnci düşürür. Akabinde “PERİODONTAL” adı verilen bir hastalığa yakalanılabilir. Bu durumu önleyen meyve, kividir. Kivi, C vitamini yönünden en zengin meyvedir.

 

Dişin Kalsiyum İhtiyacı Var

Kalsiyum zengini bir gıda denilince akla hemen yoğurt gelir. Dişe faydaları o kadar çoktur ki! Diş kökü iltihabı rahatsızlığına birebirdir. Bu rahatsızlık ile oluşan diş sallanması ve gevşekliği rahatsızlıklarını giderir. Diş kayıplarına mani olur. Tam bir diş dostudur.

Ağız kokusunu gideren en birincil yiyecek, maydanozdur. Kötü kokuyu hoş bir nefese dönüştürür. Etken maddesi ağızda hoş bir koku ve de hava oluşturur. Hem dişlere hem de diş etlerine en faydalı besin maddesi, çilektir. Diş taşlarını da törpülemesi ile bilinir. İçeriğindeki asitler sayesinde diş diplerindeki taşları yok eder. Dişlerde taş oluşmasını da önler.

 

Balığın Fosforu

Balığın içeriğinde bulunan fosfor, kemik ve diş dokusuna fayda sunan temel maddedir. Dişlerin sertleşmesini sağlar. Elma gibi dişleri güçlendirir. Havucun sertliği dişlere kuvvet verir. Kuru yemişler, dişi kaplayan bakterileri öldürerek dişi korur. İçeriklerindeki etken maddeler ile diş minesini güçlendirir. Dayanıklılığı artırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.