Baş Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Yolları

  • 24 Eylül 2017
  • 2.185 kez görüntülendi.
Baş Ağrısı Nedenleri Ve Tedavi Yolları

Baş ağrısı basit gibi görünse de bazen geçmek bilmemektedir. Bazı insanlarda gözlere de vuran bu ağrılar rahatsızlık boyutuna ulaştırıyor. Böyle olunca insana sıkıntı yaratıp bir anlık psikolojik daralmalara sebep olmaktadır. Baş ağrıları bazen yoğun streslerden, bazen hava şartlarından(güneş yağmur vs.) bazen uyku düzensizliğinden, bazen yoğun iş temposundan, bazense ciddi rahatsızlığı olan insanlarda belirti olarak karşımıza çıkmaktadır. Burada önemli olan baş ağrısının sebebini bilmek! Burası çok önemli bir detaydır. Acaba nedir baş ağrısı nedenleri ve tedavi yolları ?

 

Baş ağrılarından kurtulmak için:

 

Masaj

İnsanlarımızın en sık kullandığı yöntemlerden biri alnının ortasındaki damara masaj yaptırmak. Bu bölge gözlere ulaşan damarları basınçla uyardığı için gözlerin ve başımızın rahatlaması sağlanabilir. Bunun yanı sıra boynun iki tarafındaki omuzlara masaj yapılması da boynumuzdaki kasların rahatlamasına, kulunçların ezilmesine ve başın ağrısının kaybolmasına vesile olur.

 

Patates

Eski insanlar başları ağrıdığında bir eşarp alarak içine çiğ patatesi dilimler ve doğrar. Sonra bu eşarbı tam alın bölgesine sıkıca bağlayarak çiğ patatesin baştaki ağrıyı aldığına inanırlar. Yapan insanların çok faydası olduğunu ağrıyı kestiğini rahatlattığı bilinen bir gerçek.

 

Buz Kompresi

Bir beze, poşete, çaputa buz küreleri alınarak baş kenarındaki şakak bölgesine konulur. Şok etkisi yaratarak ve damarları büzerek damardaki kan akışına etki eder ve ağrıyı geçirir.

 

Sakinlik

Gürültüsüz karanlık (gözleri yormayan) sakin bir ortamda dinlenmek ve yanında ılık bir papatya çayı almakta insanı dinlendirir ve ağrılarından arındırır. Üzerine ılık bir duş almak ağrıyı geçirmede inanılmaz derecede etkili olmuştur.

 

Haplar

Yukarıda bahsettiğimiz üzere tabi ki ağrının sebebini bilmek önemlidir. Ağrının sebebini bilmeden haplara yönelmek son derece yanlıştır. Bana göre ilaç son çare olmalıdır her zaman. Sonuçta aldığımız haplar vücudumuza zarar vermektedir ne kadar farkında olmasak da. Ciddi rahatsızlığı olan insanlar tabi ki doktor kontrolünde hap almalıdır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.