Fazla El Titremesi Neye İşaret?

  • 27 Kasım 2019
  • 2.244 kez görüntülendi.
Fazla El Titremesi Neye İşaret?

Günlük hayatta yaşanan stresten, nörolojik rahatsızlıklar ve başka birçok nedenden kaynaklı el titremesi problemi ortaya çıkabilir. El titremesi yaşayan insanların, günlük hayatı önemli derecede olumsuz etkilenebiliyor.

 

El Titremesi Neden Olur?

El titremesinin nedeni günlük hayatınızda yaşadığınız stresler, vitamin eksikliği, aşırı kafein alımı, ani duygu değişimleri olabileceği gibi, önemli nörolojik bir hastalığın belirtisi de olabilir. El titremesinde tedavideki amaç, titremeyi geçirmek ve buna neden olan bir hastalık tablosu varsa, bu hastalığı ortadan kaldırmak ve tedavi etmektir.

 

Günlük Hayatta Yaşanan Duygu Durumu

Günlük hayatta yaşanan stres, heyecan, uzun süre çalışmak, yorgunluk, öfke, korku gibi durumlarda el titremesi yaşanabilir. Önce tek elde olan bu titreme, zamanla diğer ele geçer. Sakinleşince kaybolan bir titremedir.

 

Fazla Çay ve Kafein Tüketimine Bağlı Titreme

Çay ve kafein içeren içeceklerin fazla tüketilmesine bağlı tireme olabilir.

 

Kan Şekeri Düşüklüğü

Kan şekeri düşüklüğünde ortaya çıkan bu titreme, genelde yemeklerden 2-3 saat sonra titreme atakları başlar. Bu durum insülin direnci ile ilgili olabilen bu durum da mutlaka bir uzman hekime başvurulması gerekir.

 

Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığının en önemli belirtisidir. Bu titreme genelde tek elde başlar. Baş ve işaret parmağının birlikte titremesiyle karakterize bir tablodur. 60 yaşından sonra görülme riski daha yüksektir.

 

Serebellar Nedenler

Bu durumun temel nedeni beyinciği etkileyen kalıtsal, damarsal, tümöral hastalıkların varlığıdır. Kişinin günlük yaşamda istemli hareket yaptığı zamanlarda ortaya çıkan bir titremedir. Günlük işlerini yapamayacak kadar şiddetli titreme atakları yaşayabilir.

 

İlaç Yan Etkisine Bağlı Titremeler

Bazı ilaçların yan etkisi olarak el titremesi yaşanabiliyor. Bu şekilde bir sorunla karşılaşırsanız hemen doktorunuza danışın.

 

Fazla Alkol Tüketimi

Aşırı alkol tüketimine bağlı ortaya çıkar. El titremesi, nedeni ne olursa olsun kişiyi olumsuz etkileyen, günlük yaşantıda kişi kendini toplumdan soyutlayabilir. Kişi kalabalık ortamlarda eli titreyecek düşüncesiyle, günlük yaşantısından uzaklaşabilir. Kişi bu durumun üstesinden kendi gelmeye çalışabilir. El titremesi yaşayan kişi, ilaçla tedavinin mümkün olduğunun bilincinde olmalı. Titremeler duygusal değişime bağlı oluşmadıysa, mutlaka bir uzman hekime başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.