Saç Nasıl İyi Durulanır?

Saç Nasıl İyi Durulanır?

Saçlarımız ne kadar ilgi gösterirsek o kadar sağlıklı kalan narin bir yapıdır. Her insanda farklı saç türü bulunur. Saç telinin inceliği veya kalınlığına göre kullanılan bakım malzemeleri, tarak, makas gibi eşyalar ve ürünler farklılık gösterebilir. Kadın ve erkek için üretilen ürünler içerik açısından farklılık gösterebilir. Bu yüzden kişi, kendine uygun olan ürünü tercih etmelidir. Saçın sağlığını korumak ve yoğun temizlik sağlamak için izlenilebilecek basit adımlar mevcuttur.

 

Saç Nasıl İyi Durulanır?

Duş alırken güzel kokuya sahip olduğu için saça uygun olmayan bir ürün uygulanmamalıdır. Kişi, saçlar için özel olan katı sabun ya da şampuan tercih edebilir. Yağlı saça sahip olan kişi katı sabun, sert veya kuru saç türüne sahip olan kişi de sıvı şampuan tercih edebilir. Kullanılan ürünlerin içerikleri ve amacı ambalaj üzerinden kontrol edilerek bilinçli şekilde kullanılmalıdır. Ürüne karar verildikten sonra temizleme ürününü saç diplerine dairesel parmak hareketleriyle yaymak gerekir. Eğer kullanılan ürün sıvı bir şampuansa, önce iki el arasında biraz köpük haline getirilmeli ve sonrasında saç dibine uygulanmalıdır.

Ürün saç üzerinde köpürdükten ve saç dibine derinlemesine yayıldıktan sonra yine aynı şekilde dairesel hareketlerle durulanmalıdır. Eğer duş başlığı ile su akışı sağlanıyorsa su akışının direk altında durmak yanlış bir duruş şeklidir ve bazen saç dökülmesine sebep olabilir. Parmaklarınızla saçlarınızı ayırırken başınızı sağ ve sol taraflara eğerek tüm deriye su ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bir bakım kremi kullanılacaksa, saç diplerine uygulamaktan kaçınılmalıdır. Krem sonrası yine ellerinizle saçlarınızı ayırarak ve masaj yapar hareketlerde bulunarak ürünü saçınızdan arındırabilirsiniz.

 

Duş Sonrası Saç Temizliğine Devam Etmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Temiz ve toz tutmayan bir havluyla saçı kurutma işleminden önce saçtaki ıslaklık alınmalıdır. Saç tamamen kurumadan önce durulama gerektirmeyen bir bakım kremi uygulanarak tarakla açılmalıdır. Devamında kurutma makinesi saça ve deriye çok fazla yaklaştırılmadan havlu ve tarak yardımıyla kurutulabilir. Saça ısı vermek saçın yıpranmasına sebep olduğundan kişi saçına havlu bağlayarak kurumasını bekleyebilir. Bu saçın daha sağlıklı kurumasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.