Renkler Modayı Ne Kadar Etkiler

  • 07 Şubat 2019
  • 2.059 kez görüntülendi.
Renkler Modayı Ne Kadar Etkiler

Her insanın bilinçli ya da bilinçsiz bir şekilde hayatı boyunca sürekli renk tercihi yaptığını göz önünde bulundurursak renklerin modaya olan etkisini incelemek için renklerin insan psikolojisine ve bilinçaltına olan etkisinden söz edebiliriz. Aynı zamanda renkleri tekstil ve moda tasarımı içerisinde daha bilinçli irdeleyebilmek için renklerin fiziksel ve psikolojik özelliklerinin bilincinde olmak gerektiğine de dikkat edilmelidir. Her yeni sezonda ortaya çıkan yeni moda akımı ile beraber renklerin de işlevleri değişmektedir. Bu nedenle uygun renkler için uygun konumlar ve tasarımın dili büyük önem arz etmektedir. İşte tam da bu kısımda renklerin anlamları, uyumları işin içine girmektedir.

 

Sık Kullanılan Ana Renklerin Etkileri

 

Pembe: Gerek modada gerek insan psikolojisinde rahatlatıcı bir renk olarak karşımıza çıkıyor. Dinlenmeye yardımcı ve pozitif düşünmeyi kolaylaştıran etkisi de küçümsenecek gibi değil.

Kırmızı: Hepimizin aklına geleceği gibi aşk ve tutkuyu simgeleyen bu rengin sinirlerimize olan etkisi trafik ışıklarındaki dur sinyalinden anlaşılıyor. Dikkat çekici ve solunumu hızlandıran etkisi de yok sayılmayacak türden…

Sarı-Turuncu: Her gün yorgun gözlerle denk geldiğimiz tavanlarımıza sarının hayat vermesi mekânları geniş göstermesinden kaynaklanmaktadır. Kantin, yemekhane renginin turuncu olması ise yeme isteğimizi tetiklediğinden olsa gerek.

Beyaz: Her ne kadar saflık temizlik desek de hüzün duygusunu tetiklemekte beyaz. Aynı zamanda geçmişi hatırlatıp hem de geleceğe tertemiz başlatan başka renk olmasa gerek.

Mavi: Araştırmalar da birçok kişi gibi çok sevildiğini söylüyor mavinin. Bu durumda modanın etkisini de içine katarak ilk buluşmanızı taze ve enerjik maviyle avantaja çevirin diyoruz. Ayrıca yapılan deneyler de erkeklerin mavi, yeşil, mor; kadınların firuze yeşili, pudra ve açık mavi tonlarına hayır diyemediğini söylüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.