Neşeli Kadınlar

Moda Konusunda Üstün Şehirler Hangileri?

  • 13 Kasım 2019
  • 2.824 kez görüntülendi.
Moda Konusunda Üstün Şehirler Hangileri?

Paris

Düzenlediği görkemli Moda haftalarıyla ünlü moda konusundaki üstün şehirlerden en önemlisi olan Paris’ in dünyaca bilinen markaları; Chanel, Louis Vuitton, Dior, Yves Saint Laurent, Givenchy gibi markalardır. Paris genel olarak Fransızların klasik, sade, kaliteli ve şık tarzını yansıtan “elit” olarak nitelendirilebilir stilini muhafaza eden bir şehirdir. Şehirde avangart tasarımların ve business giyim tarzının dışında sokak stili de sınırlı bir alanda yayılmıştır. Paris ağırlıklı olarak moda tasarımcılarının en önemli duraklarından olmakla beraber alışveriş amacıyla gelen turistlere de Champs-Elysees gibi şık vitrinleriyle ünlü caddeleri sayesinde önemli seçenekler sunmaktadır.

 

Milano

Moda konusunda lider ülkelerden olan İtalya’nın bu alandaki iki önemli şehrinden birincisi Milano’dur. Gucci, Prada, Versace gibi moda dünyasının kült markalarının ana merkezi olan Milano; özellikle outlet kültürünün son yıllarda yaygınlaşmasıyla birlikte alışveriş konusunda akla gelen ilk şehirlerarasında yerini almıştır. Yeni trendlerin dünyaya hızla yayılmasına öncülük eden Milano günün her saatinde sokaklarında şık giyimli insanların dolaştığı adeta devasa bir vitrin şehir görünümündedir.

 

Roma

İtalya’nın moda konusunda Milano’dan sonraki ikinci önemli şehri olan Roma Dolce & Gabbana, Armani, Burberry, Fendi gibi ünlü markalara ev sahipliği yapar. Roma’da her bütçedeki alışveriş severlere hitap eden seçenekler mevcuttur. Vio Condotti gibi şık ve pahalı ürünlerle süslü vitrinlere sahip yerler olduğu gibi Castel Romano Designer Outlet gibi uygun fiyatlı alışverişlerin yapılabileceği yerlerde mevcuttur. Ayrıca Roma’ da Porto Portese Flea gibi yerel ve ikinci el ürünlerin satıldığı pazarlarda mevcuttur. Bu merkezler aynı zamanda dünyanın moda konusunda takip ettiği ve dünyaya yayılan trendlerin ortaya çıktığı merkezlerdendir.

 

New York

Bünyesinde barındırdığı çeşitli alt kültürler ile hiphop ve grafitti kültürünün yaygın olması New York’u dünyanın en çok sokak giyimi markası çıkaran şehri konumuna getirmiştir. New Yorklular rahatlıklarına önem verdikleri için giyim tarzlarında genelde bol ve spor kesimleri çokça kullanmışlardır. Şehir Barneys New York, Flight Club, Supreme, NikeLab 21M gibi markaların ana merkezi konumundadır. Woodbury gibi ünlü outletlerin yaygın olduğu şehre dünyaca ünlü pek çok yıldız da alışveriş için gitmektedir.

 

Londra

Henüz Paris, Milano ve Newyork gibi moda konusunda zirvede yer alan şehirlere yetişebilmesi için katetmesi gereken yolu olmasına rağmen Londra da moda konusunda küçümsenmeyecek ölçüde kendini geliştirmiş bir şehirdir. Özellikle spor parçaların yoğun olarak kullanıldığı İngiliz sokak giyimi dünyaya Londra’ dan yayılmıştır. Moda-outlet mağazaların yaygın olduğu şehir; Fred Perry, Slam City, Dover Street Market gibi markaların merkezi konumundadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.