Neşeli Kadınlar

Kalp Sağlığınız İçin Lezzetli Besinler

  • 01 Nisan 2017
  • 2.498 kez görüntülendi.
Kalp Sağlığınız İçin Lezzetli Besinler

Domates, karpuz, zeytinyağı, yeşil çay, sarımsak gibi daha birçok sebze ve meyvenin kalp sağlığını destekleyici besinler olduğu saptanmıştır. Dünya Sağlık Örgütünün de verilerinden yola çıkılacak olursa, kalp hastalıklarından korunmayı destekleyen meyve ve sebzelerden günde yiyeceğimiz 5 porsiyon oldukça önemli. Tabii ki yemekleri yaparken kullanılacak yağ miktarına dikkat etmeyi unutmamalıyız. İşte günlük hayatımızda sıkça tükettiğimiz kalp sağlığınız için 6 lezzetli besin listesi.

 

Kalp Dostu Besinler

Zeytinyağı: Doymamış yağ asitlerinden oluşan zeytinyağı, kandaki kolesterol miktarını da azaltmaktadır ve kullanılması gereken miktarı aşmadığınız sürece kalp ve damar hastalıklarından da korumaktadır.

 

Balık: Proteinler, vitaminler(B6,B12) ve diğer etken maddeler açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Özellikle somon, uskumru, ton balığı Omega 3 yağ asidi zenginliğinden dolayı kalp sağlığına fazlasıyla yararlıdır. Aynı zamanda kanın pıhtılaşmasını da azaltan balık ritim bozukluklarının da önüne geçilmesini sağlıyor.

 

Domates ve Karpuz: C vitamini, demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve yapılan araştırmalarla kanıtlanan antioksidan özelliği olan yüksek orandaki likopen gibi kalp sağlığını koruyan değerleri içeren bu besinler kalp sağlığının dostudur.

 

Sarımsak: Yemeklerimizde tat vermesi için kullandığımız, vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin olan sarımsak aynı zamanda güçlü bir antioksidandır. Barındırdığı bu değerlerden dolayı damarların içerisinde pıhtılaşmayı önleyerek kalp hastalıklarının da riskini azaltır.

 

Yeşil Çay: C vitamini açısından oldukça zengin olan yeşil çaya hafif acımsı tadını veren polifenol güçlü bir antioksidandır ve kalp dostudur. Uzmanlar, günde en fazla 5 bardak tüketimi tavsiye etmektedirler.

 

Elma: İçinde bulunan antioksidan maddeler ve Quercetin sayesinde kandaki kolesterolün damar çeperine yapışmasına engel olarak kalp hastalıklarının da önüne geçiyor. Günde 1 veya 2 elma yemek hem doğal şeker ihtiyacını karşılıyor, hem kalp sağlığına destek oluyor, hem de bilimsel olarak kanıtlanmış olan bağırsakları düzenli çalıştırmaya yarıyor.

 

Hatırlanması Gerekenler

– Her besin tüketilmesi gereken miktarlarda yenmelidir, unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarar.

– Eğer ki besinlerin her hangi bir yan etkisi olduğunu düşünüyorsanız, mutlaka bir uzmana veya doktorunuza başvurun.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.