Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler Nelerdir?

Anne Sütünü Sağmak İçin Yöntemler Nelerdir?

Öncelikle anne sütünün faydalarından bahsetmek gerekir. Anne sütü dünyada eşi benzeri bulunmayan bir mucizedir. Anne sütünde bebeğin ihtiyacına göre besin değişikleri görülür. Eğer bebek hastaysa, sütün besinleri onu iyileştirecek vitamin ve mineraller üretir.

Bu sebepten anne sütünün bir damlası bile kıymetlidir. Özellikle de ilk bir kaç gün içinde üretilen süt çok kıymetlidir. Bu bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirmek için bulunmaz bir hazinedir. İlk dönemler bebekler az miktarda süt içtikleri için sütünüz fazla olacaktır. Bazı anneler özellikle ilk bebeğini dünyaya getiren anneler, sağarsam sütüm biter korkusuna kapılabilirler. Korkmayın siz sağdıkça meme daha fazla süt üretecektir. Aksi taktirde sağmazsanız eğer, göğüsleriniz şişer ve dokunamayacağınız hale gelir.

Memem çok acıyor, sütümü sağarsam süt biter mi? Yoksa yeniden birikir mi?

Anne sütünü sağmazsanız, bebeğinizi emzirirken çok zorlanırsınız. Canınız çok yanar. Göğüsünüz şiş olduğu için de bebeğiniz meme ucunu kavramakta zorlanır. Öncelikle anne sütünü sağmak için bazı kolay yöntemler vardır. Bunların ilki bebeğinizi emzirdikten sonra sağmanız. Memenin fizyolojisinden kaynaklı olsa gerek, bebek bir memeden emerken diğer memeden de kendiliğinden süt aktığını görmeniz mümkündür. Bu olay sağma işinizi kolaylaştırır. Hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için sık sık sağmanız yararınıza olur. Bebeğinizi emzirdiğinizde sağmaya hazırsınız. O zaman gelelim yöntemlere, pompa ve elle sağım yapabilirsiniz.

 

Pompa İle Sağmak

Öncelikle etrafımızda çeşitli markalar ve çeşitler var. Makina olarak sağım pompaları daha konforlu oluyor. Elle sağım yapılan pompalarda biraz daha uğraştırıyor. Bu tamamen sizin inisiyatifinize kalmış bir şeydir. Bebeği emzirdiniz, pompayı elinize aldınız. Pompayı meme ucuna yerleştirdikten sonra sağma işlemini başlatırsınız. Siz zaten sütün azaldığını hissedeceksiniz. Göğüsünüz daha yumuşak bir hale gelecek. Bu işlemden sonra ne kadar rahatladığınıza inanamayacaksınız.

 

Masaj Yaparak Sağmak

Öncelikle göğsünüze baktığınızda bir süt damarı göreceksiniz. Bu damara üç parmağınızla biraz bası uygulayarak masaj yapın. Daha sonra baş parmak üstte olmak şartıyla yukarıdan aşağıya doğru kaydırın. Sütün çok rahat fışkırdığını göreceksiniz. Bu masajda zeytinyağı kullanmak işinizi kolaylaştırır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.