Parfüm Nasıl Seçilir?

  • 07 Mayıs 2020
  • 2.734 kez görüntülendi.
Parfüm Nasıl Seçilir?

Birçok insan için bir parfüm, koku veya tıraş losyonu seçimi oldukça zordur. Birçok farklı aileden gelen kokular bizi ucu bucağı olmayan bir hikayeye alırlar. Her birinin kokusu dokusu ve tende duruşu farklıdır.

Parfümleri kullanırken duygu yoğunluğumuza göre veya kişiliğimize göre tercih ederiz. Önemli bir görüşmemiz varsa her zaman kullandığımız kokuyu tercih etmeyiz. Bu sebepten doğru koku seçimi önemlidir.

Notalar ile ilgili bilgi verilmesi gerekirse. Parfüm endüstrisindeki uzmanlar, parfümlerde veya tıraş losyonlarında bulunan farklı koku katmanlarını tanımlamak için “notalar” kullanırlar. Parfümün sihirli formülü daima “üst”, “orta” ve “baz” tonları arasında harika bir denge içermelidir. Alışveriş yaparken bunları göz önünde bulundurmamız gerek.

 

Üst Notalar

Ferah ve hafif, üst notalar bir parfümü veya aromayı kokladığımızda ilk aldığımız kokudur. Çabuk buharlaşır

 

Kalp Notaları

Üst notalardan faklı olarak bir harmanın kalbini oluşturan bu nota üst notanı ortadan kalkmasıyla meydana gelir.

 

Temel Notalar

Kokumuzun bu kısmı ise kalp notasının da ortadan kalkması ile meydana gelen ve uzun süre devam eden bir kokudur.

 

Parfüm Kullanma Zamanları

Nereye gidiyor olursanız olun kullandığınız kokunun bulunduğunuz ortam ile bağlantısı olmalıdır. Örneğin bir aile yemeği için kullanıyor olduğunuz koku ile özel bir seyahat için kullanıyor olduğunuz koku ayrı olmalıdır.

 

İşyeri İçin

İlk olarak işyerinde kullanacağımız kokudan başlayalım çünkü günün büyük bir çoğunluğunu işyerinde geçiriyoruz. İşyerinde kullanmak için alacağımız parfüm veya esanslar hafif olmalıdır. Bunun için çilekli veya meyveli kokular tercih edilebilir. Bu kokuları kullanırken dikkat edilmesi gereken kuralımız çok fazla sıkmamak. Veya Eau de Parfüm veyahut Eau de Toilette kullanmak sizin tercihinize kalmıştır. Bu kokular için elma, nane ve turunçgil ailesinin kokularına göz gezdirebilirsiniz. Bir iş toplantısı için güzel bir görüntü oluşturmak isterseniz kehribar, vanilya, yasemin gibi kokuları kullanmaktan asla çekinmeyin.

 

Yaz Boyunca

Yaz aylarında diğer mevsimlerde kullanılan kokulardan biraz uzaklaşma vaktidir. Bu aylarda biraz odunsu veyahut çim kokulu esanslar her zaman daha iyi bir fikir olacaktır. Ayrıca deniz kokusunu içinde barındıran notalardan olan su bazlı olan kokular harika bir tercih olacaktır.

 

Özel Günler İçin

Gelelim en özel kullanım yerine. Düğünler, ilk buluşmalar veya güzel bir gece gezintisi hepimizin vazgeçilmezi olduğu için bolca güzel koku kullanmak isteriz ki o anın özel olduğu hissedilsin. Resmi bir organizasyondaysanız mutlaka odunsu parfümlerden olan kehribar, paçuli ve misk tercih edilmelidir. Romantik bir organizasyon için ise çiçek ailesinden gelen gül, yasemin güzel bir tercih olacaktır. Bu kokular size derinlik ve ferahlık verecektir.

 

Eau De Parfum Ve Eau De Tuvalet Arasında Farklılıklar

EDT yani Eau de Toilet, %5 ile arasında farklılık gösteren aroma içeriğine sahiptir. İçeriği çok hafif ve suludur. Bu özelliklerinden dolayı koku çok baskın değildir ve kısa saatler sonra kaybolur bu sebepten dolayı iş yaşamı için oldukça tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra Eau de parfum yani diğer adıyla EDP, içinde barındırdığı den fazla oranda biraz daha yüksek aroma ve yağ içerir bu da kokunun çok daha uzun süre kalmasını sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.