Neşeli Kadınlar

Alışveriş Yapmak Psikolojiye İyi Gelir Mi ?

  • 28 Mart 2017
  • 2.692 kez görüntülendi.
Alışveriş Yapmak Psikolojiye İyi Gelir Mi ?

Alışveriş yapmanın psikolojik anlamda olumlu etkisi olduğu tartışılabilir bir konu olsa da, anlık ruh halini iyiye doğru geliştirdiği yadsınamaz. Özellikle kadınlar arasında son yıllarda saç değiştirmek kadar iyileştirici etkisi olduğu aşikâr. Önce gardıroplar ruh haline göre şekillenir ve ardından doğru kuaför koltuklarına. Elbette alışveriş yapmanın sadece kadınlara atfedilmiş bir çılgınlık olduğunu ima etmek haksızlık olacağı gibi yersiz bir iddia olarak da algılanabilir.

 

Yine de bu bağlamda psikoloji; insanın yaşadığı çağa göre değişen koşullarla da biçimleniyor

1960 ‘lı yıllarda günün modasına göre kumaşlar alınır, biçilir, kesilir, dikilirdi. Zamanın ünlü isimlerinin filmleri muhakkak sinemalara gidilerek takip edilirdi, Şarkıcıların plakları alınır, sözleri ezberlenerek dinlenirdi. Sosyal ortamlarda güncel konularda söz sahibi olmanın yolu yıllara göre değişkenlik gösterse de ön koşulu olan gündemi takip etme gereksinimi değişmiyor. Zira insan sosyal olabildiği kadar psikolojik olarak da güçlü ve mutlu oluyor.

 

Moda olan bir durumu takip etmek, sosyal bir rahatlama sağlar.

Güncel olan bir durumu takip etme psikolojisi eski yıllardan bu yana değişmedi. Günümüzde hepimiz, yeni çıkan akıllı cep telefonlarını, bilgisayarları, televizyonları, yeni moda olan saç model ve renkleri, ünlülerin giydiği ayakkabı ve kıyafetleri takip ediyoruz. Hepimiz moda olan şeylerin öyle ya da böyle peşindeyiz. Dergide, internette veya arkadaşımızda gördüğümüz yeni moda olan bir etekten, iş yerimizde gözümüze her daim klas görünen bir çalışma arkadaşımızda gördüğümüz yeni model akıllı telefondan edinip kullanmak istiyoruz.

 

Evimiz için; yeni mobilyalardan, mutfağımız için; yeni çıkan düdüklü tencerelerden. Örnekler yüzlerce. Alışveriş yapmak psikolojiye iyi gelir mi? Yapılan alışverişin psikolojik sebepleri bir yana iyi gelip gelmediğini tartışacaksak, yepyeni bir ayakkabı, yeni moda bir kaban veya telefon aldığınızı hayal ederek cevabı siz verin.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.